Ingatlanpiaci árak: mutatjuk hogyan változtak az elmúlt két évben Zala megye nagyobb településein az átlagárak
Korábban már beszámoltunk arról, hogy jól járhatott, aki májusban vett lakást Nagykanizsán, hiszen városunk ingatlanpiaci árainak alakulásában, a legtöbb ingatlantípus tekintetében az árak mérséklődését, stagnálását tapasztalhattuk a májusi hónapban. Az év elején már szemmel látható volt, hogy a korábbi éveket jellemző meredeken felfelé ívelő áremelkedési tendencia egyértelműen véget ért. Erre a helyzetre a világjárvány pedig csak még jobban rásegített.
Cikkünkben az Ingatlannet.hu statisztikai adatainak segítségével jobban szemügyre vesszük az áralku nélküli árakat az elmúlt két év tekintetében, hogy megtudjuk mikor érte meg legjobban ingatlant vásárolni, és hogy megismerjük hogyan változtak a megyei átlagárak. Most az öt legnagyobb lélekszámmal rendelkező Zala megyei város: Zalaegerszeg, Nagykanizsa, Keszthely, Lenti és Zalaszentgrót ingatlanáraira fókuszálunk.
Családi házak négyzetméter árainak változása
Zala megyében az általunk vizsgált települések közül kizárólag Zalaszentgróton figyelhetünk meg visszaesést az árakban, viszont azt is igen minimális mértékben, hiszen ott a 2018-as évhez képest is csupán 5 ezer forinttal csökkentek a családi házak átlagos négyzetméter árai.
A legnagyobb áremelkedés Lenti városában történt, ahol az elmúlt két év során 100 ezer forinttal emelkedett az eladó családi házak átlagos négyzetméter ára. A második legnagyobb áremelkedést pedig a Balaton partján fekvő Keszthely mutatja. Az eladásra kínált házak Keszthelyen átlagosan 271 ezer Ft/m²-ről 348 ezer Ft/m²-re nőttek 2018 októberéről idén októberre. További drágulást mutat Nagykanizsa és Zalaegerszeg is, ahol egy négyzetméter átlagosan 40-70 ezer forinttal növekedett az elmúlt két évben.
A téglalakások négyzetméter árai is változtak
A Zala megyei téglalakásokra vonatkozóan a családi házakhoz hasonló megállapításokat tehetünk, viszont itt kisebb mértékű változásokat figyelhetünk meg. A legnagyobb mértékben szintén a Lentiben található téglalakások átlagos négyzetméter árai emelkedtek, ahol mintegy 50 ezer forinttal lettek drágábbak. Drágulást hozott az elmúlt két év a nagykanizsai téglalakások esetében is, itt 259 ezer Ft/m²-ről 294 ezer Ft/m²-re nőttek az átlagárak.
Keszthelyen még szintén megfigyelhető volt egy kisebb mértékű áremelkedés, melynek köszönhetően két év alatt 409 ezer forintról 425 ezer forintra változott ez eladásra kínált lakások átlagos árfekvése.
A vizsgálatunk alá vett települések közül azonban Zalaegerszeg és Zalaszentgrót területén csökkenés következett be a lakások átlagáraiban a tavalyelőtti év októberéhez képest. Az említett két város téglalakásait nézve csak kis mértékben, átlagosan 20 ezer forinttal lett olcsóbb egy négyzetméter.
Több intézkedés is befolyásolhatja az ingatlanpiac helyzetét
Az MNB lakáspiaci jelentéséből megtudhatjuk, hogy a Kormány által bejelentett, 2021. január 1-től induló új otthonteremtési kedvezmények a következő év elejétől további támaszt adhatnak a lakáspiaci keresletnek, viszont addig a kivárás jellemezheti a hazai piacot. Sőt a Kormány által az új otthonteremtési kedvezmények részeként bejelentett 5 százalékos lakásáfa is érdemben élénkítheti a lakásfejlesztési aktivitást a jövő év elejétől.
Forrás: ingatlannet.hu
(Borítókép: Horváth Zoltán)