Családi gazdaságok – Január egytől családtag vagy alkalmazott is eljárhat a gazda nevében

facebook megosztás

Elfogadta a parlament a családi gazdaságok reformjáról szóló törvényjavaslatot. Az új program elsődleges célja az egyszerűsítés és az adminisztrációs terhek csökkentése volt. A több ezer mezőgazdasági gazdálkodót érintő rendszer 2021. január elsejétől lép hatályba.

Az őstermelőknél gyakori problémát okozott, hogy a tulajdonos a betakarításnál vagy az értékesítésnél személyesen legyen jelen. Ez január egytől módosul, és családtag vagy alkalmazott is eljárhat a gazda nevében. A bevételük 25 százalékáig pedig - az új törvény értelmében - kiegészítő tevékenységet is végezhetnek. A családi mezőgazdasági társaságok 2021. január elsejétől adómentesen megkapják a normatív támogatásokat, a saját tulajdonukban lévő földeknek a bérleti díját, és termőföldet is vásárolhatnak, minimum 15 éves használatra. A családi gazdálkodók működési kereteit is új alapokra helyezik. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) honlapján elérhető három videóból bővebb tájékoztatást kaphatnak a változásokról az érintettek.

– Az adózási könnyítés szintén megvan, tíz millióig és húsz millióig kedvezményes adózásról van szó. Ez őstermelők családi gazdaságánál kettő személy esetében - két személynek kell minimum részt vennie a családi gazdaságban - kétszer, háromnál háromszoros, négynél pedig négyszeres. Úgyhogy ez nyolcvan millióig kedvezményes, de efölött - tehát öt vagy hat főnél - nem sokszorozódik. Az eddigi formában ehhez a nyolcvan millió forinthoz legalább tíz főnek kellett a családból részt vennie a családi gazdaságokban. Eddig közeli hozzátartozók lehetettek, most hozzátartozók és hozzátartozók láncolatáról beszélünk. Tehát adott esetben a termelő feleségének az édesanyja vagy édesapja is részt vehet a családi gazdálkodásokban – nyilatkozta Sabján Krisztián, a NAK Zala megyei szervezetének elnöke.

K.V.

(Borítókép és fotó: Nemzeti Agrárgazdasági Kamara)

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.