Több mint ötvenen vettek részt a közösségi faültetésben Orosztonyban
A projekt alkalmával 250 facsemetét ültettek el az önkéntesek. A program célja - egyebek mellett - a klímavédelem. A program megalakulását négy szervezet segítette, a csemetéket pedig adományokból finanszírozták a szervezet tagjai. A fasoron 225 nyárfacsemetét, valamint a községben 30 fát ültettek el. A programra több helyről érkeztek, kicsik és nagyok is.
– A program azért jött létre, hogy a klímavédelem mellé beálljunk. A klímaválság már nagyon érezhető hazánkban is, és ennek az egyik legjobb módja, ha fákat ültetünk, ami kivonja a levegőből a szén-dioxidot. Ügyelünk arra is, hogy a biodiverzitásra fókuszáljunk, tehát olyan fákat ültessünk, ami őshonos, nem invazív, bele illik a tájba, az adott helyszínen a megfelelő fa típust ültessük. A szakértőink nagyon odafigyelnek erre, és tanácsokkal segítik az ültetési folyamatokat – nyilatkozta Balázs Laura, a 10 Millió Fa Nagykanizsa önkéntese.
A szervezet tagjai hangsúlyozták: fontos, hogy ezután is foglalkozzanak velük, ezért a későbbiekben öntözni fogják a fákat, a vadaktól, hogy megvédjék, pedig fémhálóval vették körbe a csemetéket.
– Látszik egy jó irányú elmozdulás. Ez egy olyan tevékenység - a faültetés -, amely gyakorlatban is és elvekben is könnyen kivitelezhető, tehát ehhez a lakosság gond nélkül tud csatlakozni, és ezt ki is használták szerencsére. Fát mindenki tud ültetni, ez nem egy bonyolult feladat, és ennek a hagyatéka pedig egy kézzel fogható és akár évszázadokig megmutatkozó örökség – tette hozzá Klein Ákos, a Gyöngybagolyvédelmi Alapítvány ügyvezetője.
A fák ültetését azért is tartják fontosnak a szervezők, mert védik a Föld klímáját, de a telepített fák egyúttal árnyékot vetve, párologtatva, port megkötve a mikroklímánkat és a közérzetünket is javítják.
G.D.
(Borítókép és fotó: Horváth Zoltán)