Az ígéret szép szó... a hagymás növények ültetésének aranyszabályai

facebook megosztás

Mielőtt a most esedékes virághagymák ültetéséről beszélnénk, álljunk meg egy szóra! Ne feledkezzünk meg azokról az úgynevezett tavaszi növényeinkről, amelyek hagymái nem télállóak, és ki kell venni őket a földből! Ezzel a felhívással kezdte mondanivalóját rovatunk gazdája.

- A tavaszi növényeink nem bírják a hideget, sőt még a mínusz 1-2 fokot sem. Ha 2 centire lefagy a föld, már tönkremennek. Ilyenek a dáliafélék, aztán a liliomok, a kálák – a kardvirágot például kint lehet hagyni, de csak akkor marad meg, ha szerencsénk lesz. Ha nem fagy le a föld 10 centit, akkor áttelel. De ha kint hagyjuk, segíthetünk rajta, le lehet takarni falevéllel, fűrészporral például vagy földdel, aztán tavasszal újra kibontjuk – mondta el Varga József.

Viszont azok a virághagymák, amiket most ki kell szedni, gondoskodást igényelnek. Ugyanis a virághagyma nem répa, vagy burgonya, hogy kis tisztogatás után mehet a verembe, a pincébe.

- Sok panasz érkezik, hogy teleltetés közben elrohad a virághagyma. Amikor a tavasziakat kiszedjük a földből, amennyire tudjuk, rázzuk le a földet a hagymákról. Nem kell lemosni! Én azt ajánlom, amennyire lehetséges, fertőtlenítsük, ezt régen úgy hívták, csávázás. Ditánnal, vagy egy jó kis rezes szerrel lehet fertőtleníteni. Filléres kiadás. Egy 5 literes edényben feloldjuk a szert, és egy gyors fürdőt csinálunk. A gumót csupán 1-2 másodpercig tegyük az oldatba, utána természetesen száradjanak kicsit. Majd optimális helyre, pincébe, kamrába tegyük el a hagymákat, ahol nem fagynak meg. Ajánlom, hogy a kiszedett gumókat újságpapírral kibélelt ládába pakoljuk és úgy kerüljön a telelő helyére – mondta tanácsként Varga gazda.

Az őszi ültetésű gumók elültetésének még mindig szezonja van. A szakemberek tanácsa az -  hasonlóan az őszi veteményezéshez –, fertőtlenítve legyen a föld. - Ez azért fontos, mert az utóbbi időben nagyon elszaporodtak a pockok. A földipocok, kószapocok, a lótetű, a cserebogár pajor, ezek ellen mind védekezni kell. Egyszer csak keressük a növényt, a virágot, és nem találjuk meg... nem kelt ki. És nem tudjuk, miért... - mutatott rá Varga József.

A vásárolt virághagymáknál ott a segítség, a zacskón, dobozon fel van tüntetve az aktuális ültetési időszak, a földbe helyezés mélysége, távolsága is. - A tulipánnal kapcsolatban mondanék valamit: ne tegyük nagyon mélyre, mert az a tulajdonsága, hogy amúgy is mélyre húzódik. 5-6 centire tegyük csak. A mostani hibrid tulipánok olyan erős gyökeret növesztenek, hogy szinte lehúzzák magukat. Virágzás után képesek arra, hogy 10-15 centi mélyre kerülnek. Ezért például sokan kiszedik a tulipán hagymáját virágzás után, nyáron száraz helyre teszik, majd ősszel visszaültetik – árulta el a gazda.

Végezetül még következzen pár jó tanács: a hagyományosan ősszel vagy tavasszal ültethető hagymás növények mellett vannak az úgynevezett őszi-tavasziak is. A kardvirág mellett ilyen például a nemrégiben megjelent törpe kardvirág és a liliom pár fajtája is. Cserépbe is lehet ültetni most, de a fagyok beálltakor be kell vinni  a cserepet egy 0 fok körüli helységbe. Még a házfal déli oldalán is jó helyen lehetnek. De szabadföldbe ültetéskor mindenképp takarjuk az elültetett, kényesebb gumót a már említett földdel, homokkal, falevéllel vagy fűrészporral.

Vincze Adél

(Fotók: Czigóth Sándor)

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.