A karmantyú lett a hónap műtárgya
1930-as évekből származó karmantyú, más néven muff lett november műtárgya a Thúry György Múzeumban. Személyesen ugyan már nem tekinthető meg, de a múzeum honlapján bővebben is olvashatnak a kiegészítőről.
A muffot a 16. század végétől kezdték el hordani a velencei kurtizánok, majd egész Európában elterjedt. Érdekesség, hogy a 17-18. században nők és gyermekek mellett férfiak is viselték. A kiállított karmantyú Vegele Judit, Vegele Károly a piarista gimnázium igazgatójának lányáé volt, aki 1937-ben kapta Budapesten. A műtárgy kuriózuma, hogy abban az időben Nagykanizsán ilyen táskaforma muffot nem lehetett kapni. A kiegészítő barna műselyem-ripszből készült, vatelinnel bélelt, belül üres, csőszerű párna, amelyet kívülről szőrme borít. Az elején felhajtható, húzózáras zsebbel ellátott, amely kapoccsal zárul. A felső részén pedig bőrből készített fogófül is található. A szakértő szerint a különösen praktikus retikül, mint több korábbi viselet, bármikor újra divatba jöhet.
– Ugye minden egyes letűnt darab egyszer visszatér a viseletbe és nagyon nagy előszeretettel nyúlnak a divattervezők és a stylistok is ezekhez a letűnt korok darabjaihoz. Én nem gondolom, hogy mondjuk ne lenne létjogosultsága egy ilyen karmantyúnak az elkövetkezendő időkben, hiszen tudjuk, hogy egyre inkább vadabbnál-vadabb darabok kerülnek újra elő – mondta Mikó-Baráth Franciska, a Thúry György Múzeum történész-muzeológusa.
H.R.
(Borítókép és fotó: Kanizsa TV)