Mintegy 120 millió forintba kerülhet a miháldi tó helyreállítása
A július 25-i katasztrófahelyzetet okozó esőzés egyik legnagyobb vesztese Miháld község, illetve a falu határában lévő, záportározóként is funkcionáló tó. Önerőből a község nem tudja megvalósítani a rekonstrukciót, így jelenleg a vis maior támogatásra vár.
Egy üres tómeder fogadja most a látogatót Miháldon. A helyi horgászegyesület tagjai még élénken emlékeznek a júliusi hétvégére, amikor a nagy mennyiségű csapadékkal nem bírt a tavuk, és a gátszakadás után nem csupán a víz tűnt el, hanem a halállomány 95 százaléka is.
- Itt a sírás kerülgette a horgászokat, amikor láttuk, hogy igazából tehetetlenek vagyunk. Amit tudtunk tenni, a rácsokat, a lefolyókat tisztítottuk, figyeltük folyamatosan, hogy mi lesz. De ezt a vízmennyiséget sajnos lehetetlen volt kezelni – mondta el Anda József, a Miháldi Horgászegyesület elnöke.
A gát melletti partszakadás még most is jól látható. A helyiek azt mondják, előfordult már hasonló eset, amikor nagy mennyiségű csapadékkal kellett megküzdenie a tónak, de a nyomást ezen a nyáron már nem bírta a 35 éves létesítmény.
– Amikor bekövetkezett a pati út szakadása – mondjuk már előtte is folyt át rajta a víz – akkora extrém víztömeg tudott bezúdulni, ami tulajdonképpen átcsapott a gáton. Ez még nem lett volna akkora probléma, ha az oldalfalon nem tud kicsapni az erdőbe. Az erdőben lévő laza talajt meg tudta kezdeni, onnan pedig megindult az a folyamat, amit nem lehetett megállítani. A víz mindig lejjebb mosta az oldalpartot, a végén már öt méterre ki tudta mosni – fűzte hozzá Mándó Tibor, a Miháldi Horgászegyesület egyesületi tagja.
A katasztrófát követően többnapos megfeszített munkával megmentették a halállomány öt százalékát a horgászegyesület tagjai, az önkormányzat pedig azonnal tárgyalásokat indított a kár helyreállítása ügyében. A tó tulajdonjoga visszakerült a faluhoz, így nagyobb az esély a támogatások elnyerésére.
– Augusztus 26-án a vis maior helyszíni bejárás megvolt. A Magyar Államkincstár, a vízügyi hatóság, a katasztrófavédelem és a közút részéről maximális a hozzáállás, a támogatás és a segítségnyújtás a pályázat beadásában. Ennek a beadási határideje szeptember 10-én lejár, addig szeretnénk benyújtani – tette hozzá Gerő Sándor, Miháld polgármestere.
A helyreállítás becsült költsége meghaladja a nettó 120 millió forintot. A projekt azért is lenne különösen fontos, mivel a tó árvízvédelmi záportározóként is funkcionált, a környék vízgyűjtő területéről érkező csapadékmennyiséget - egy patakon keresztül - a Kis-Balatonba vezette.
V.A.
(Borítókép: Kanizsa TV)