Toborzópontot avattak – Megkötötték a szerződést az első jelentkezővel
A Magyar Honvédség 2017-ben kezdte meg az önkéntes területvédelmi tartalékos rendszer kiépítését. Akárcsak az ország többi megyéjében, Zala megyében is kezdetét vette a tartalékosok toborzása.
A nagykanizsai toborzópont átadása és az első jelentkező szerződéskötésének alkalmából rendezett ünnepségen többek között részt vett Németh Szilárd, a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára, miniszterhelyettes, Cseresnyés Péter, az Innovációs és Technológiai Minisztérium kereskedelempolitikáért és fogyasztásvédelemért felelős államtitkára, Nagykanizsa és a térség országgyűlési képviselője, Dr. Sifter Rózsa kormánymegbízott, Dr. Böröndi Gábor altábornagy, a magyar honvédség parancsnokának helyettese és Balogh László polgármester.
Ünnepi beszédében Németh Szilárd kiemelte: – Olyan tartalékos regulát próbálunk szervezni 2010 óta, aminek nagy hagyományai vannak. Ha csak a 172 éves honvédségre gondolunk, akkor ’48-49-ben leginkább fiatal önkéntesekből állt az akkori honvédcsapat. Már a kezdetek kezdetekor, ahonnan származtatjuk a honvédséget, persze előtte is voltak a városnak katonahagyományai, de ezt Zrínyi egyik városában nem kell külön elmondani. Most ennek a felélesztésén gondolkodunk. A toborzóponton keresztül nemcsak a nagykanizsai leendő zászlóaljat tudjuk megszervezni, és feltölteni, hanem az egész honvédség jól jár ebből. Németh Szilárd utalt a katonák és a tartalékosok koronavírus-járvány idején nyújtott helytállására, hiszen az idősotthonokban, ahol fertőtleníteni kellett, igazából katonai esküt teljesítettek, mert az életükkel játszottak. Az országban 997 idősotthont fertőtlenítettek a katonák, de ez a folyamat még most is zajlik, mert kórházak is bejelentkeztek. 51 kórházban állítottak katona kórházparancsnokot, 17 helyőrségben pedig járőrszolgálatot. Kifejezetten jónak tartotta a toborzópont elhelyezését a városközpontban, a Tourinform-irodában, és azt javasolta, ragadjunk meg minden olyan lehetőséget, ami összeköti a honvédségét és a polgári társadalmat. Ide tartozhat a csapatkápolna visszavásárlása, és ide tartoznak a tiszti kaszinók. Ezekből a kis lépésekből lehet újraépíteni a Magyar Honvédséget.
– Beszédében Cseresnyés Péter államtitkár is utalt a katonák pandémia idején tett helytállására. A társadalom fegyelmezett volt, ez köszönhető az embereknek, a hadseregnek, és talán annak is, hogy Nagykanizsa egy katonaváros. A múltba visszanézve kiemelte az egykori kanizsai személyiségek – Kanizsai Dorottya, Thúry György jelentős szerepét, és azt a veszteséget is, amit a laktanyák kiürítése jelentett a városnak. Örömmel utalt az elhangzott biztató szavakra is, hogy van terv az ötből megmaradt egyetlen laktanya hasznosítására, és Kanizsa újra lehet katonaváros. Ez azért fontos nekünk és az országnak, mert katonák nélkül, fegyelmezett emberek nélkül rend egy társadalomban nagyon nehezen lesz.
¤¤¤¤¤¤
„Jó volt ez az átadó-ceremónia, de ez nem válságkezelés, és nem valódi megoldás a munkanélküliség kezelésére!” – ezzel kezdődik a nagykanizsai önkormányzat többségét adó ellenzéki frakció közleménye, amelyet változtatás nélkül közlünk.
Egyik szemem sír, a másik nevet. Örülök, hogy Nagykanizsán ismét jelen van a Magyar Honvédség, még ha csak Toborzó pont erejéig is. Szomorú és dühös vagyok, mert a miniszterelnök egyszerűen kezeli a kialakult válságot, és az utcára tett embereknek két választási lehetőséget ajánl fel: „lehetsz katona vagy közmunkás”. Speciális önkéntes tartalékosként – ilyen kategória nincs a Honvédelmi Törvényben – bruttó 161.000 Ft-ért. Aki volt katona (főleg hivatásos), az tudja, ez a „gyorstalpaló” kiképzés nem egy NATO-kompatibilis katonát készít fel a haza fegyveres védelmére. Nem beszélve a „speciális” alkalmassági vizsgálatról, amely nem kellőképpen szűri meg az utcáról betérőket, ezáltal bárkinek fegyvert adhatnak a kezébe. Megalázó ez a kényszerből beöltözött katonának és a pártutasítást végrehajtó hadseregnek is.
Az Éljen VárosuNk! frakcióját felháborítja, hogy Orbán Viktor és a Fidesz lezülleszti a honvédséget, nem beismerve azt az egyszerű tényt, hogy a valódi válságot nem tudták kezelni. Szégyen ez minden vezetőre nézve, legyen az kormánytag vagy honvédelmi miniszter, szégyen a Fidesz-re, aki a bajba jutott és kétségbeesett polgárait igazi segítség helyett minimálbérért katonának toboroztatja.
Bodó László önkormányzati képviselő, Éljen VárosuNk! önkormányzati frakció
Írta és fényképezte: Bakonyi Erzsébet