Ásó, kapa gereblye: Nincsen rózsa tövis nélkül – nincsen kiskert rózsa nélkül
Sokszor előfordul, hogy rácsodálkozunk egy-egy rózsabokorra vagy egy csokorra – milyen gyönyörű színe van a virágnak, milyen illatos... És mi is pont ugyanolyant szeretnénk! Ezek után irány az áruda vagy egy kertészet, ahol a gyökércsomagolt rózsa fényképe alapján ki is választjuk a hőn áhított növényt. De az eredmény sajnos nem minden esetben tükrözi álmainkat.
Adott a kérdés, lehet-e a rózsát szaporítani. Lehet-e ugyanolyan gyönyörű virágom, mint amilyen a barátnőmé vagy a szomszédé? Bizony lehet. Rovatunkhoz eljutottak a kérdések, szakértőnk, Varga gazda segítségével pedig válaszolni is tudunk.
– Nagyon egyszerű. A kiszemelt bokron keresni kell egy olyan ágat, ami - a legoptimálisabb esetben - idei hajtás. De ne legyen vékony, hajlékony! A legjobb, ha egy olyan ágat választunk, amely már elvirágzott, nagyjából egy centis vastagságút. Egy jó 30 centis, egészséges ágra van szükség a szaporításhoz. Alulról kezdve levágjuk a leveleit, természetesen az elnyílt virágot is, az alatta levő utolsó levelet kell meghagyni. Az ág alján lévő tüskét is el kell távolítani - mondta el Varga József, növényvédelmi szakember. Az előkészületek idáig megtörténtek, van rózsaág, kell még víz, a szaküzletekben beszerezhető úgynevezett gyökereztető por, egy edény és föld - ami nem kerti föld! Virágföld keverve perlittel, 50-50 százalékban. De haladjunk tovább!
– A rózsaág alját négy oldalról be kell vágni, körülbelül 3-4 centi hosszan. Nem mélyen, szinte csak felsérteni a külső háncs részt, hogy a gyökérképződés elindulhasson. Belemártjuk az ágat vízbe, aztán a gyökereztető porba, és máris bele lehet dugni a laza földbe, amit nedvesen kell tartani. Ha lehet, fóliázzuk le a gyökereztetni kívánt rózsaágunkat, de le lehet borítani egy nagyobb méretű műanyag flakonnal is, amíg gyökeret nem ereszt - ez nagyjából 16-18 nap - árulta el a gazda.
Házi praktikák a rózsaszaporítást illetően is vannak. Ha valaki nem szeretne pénzt áldozni a gyökereztető porra, vízre van szükség és mézre.
– Fél liter vízben kell elkeverni két kanál mézet. A szaporítani kívánt ágat vagy vesszőt egy napig kell ebben áztatni, az ültetési és minden más technológia ugyanaz - mondta el Varga József.
A szaporítási titkok és praktikák mellett muszáj beszélni a rózsák aktuális betegségeiről is, hiszen a kert ékességének számító gyönyörű növényeket nem csupán a levéltetvek támadják, az idei szezonban már sokkal korábban jelentkeznek bizonyos tünetek a bokrokon, leginkább a leveleken. Ha nem védekezik a rózsa tulajdonosa, a kert ékességéből akár a kert csúfja is lehet.
– Sokan azt gondolják, elültetik a rózsát, és kész. Az majd ott szép lesz, nem kell vele foglalkozni. Egyébként nem minden évben vannak a betegségeivel problémák, viszont az idei év kegyetlen volt. Hideg, hűvös, aztán másnap fülledt meleg, a harmadik napon pedig szakad az eső. Előbb megjelentek a betegségek a rózsákon, mint máskor. A tavaszi fagyos időjárás miatt már egy hónappal ezelőtt megjelent a rózsán a lisztharmat, ami ritkaság. Például sok szőlősgazda azért ültet egy-egy rózsát a szőlő mellé, mert ez a növény rögtön jelzi a lisztharmatot. Viszont! Ne akkor védekezzünk, amikor már megjelent a betegség! Hozzám is jönnek a levelekkel, a mintákkal, megkérdi a vevő, miért pöndörödik, fehéredik a levél. Meg kell előzni a bajt! Adok egy tanácsot azoknak, akik nem ismerik a rózsát és a permetezési technológiát. Azt ajánlom, már április közepén egy kombinált permetezéssel kell indulni a lisztharmat és a rózsa rozsda ellen. Utóbbi először kicsi, apróbb pöttyökben jelentkezik a leveleken, aztán befeketedik foltokban. Ez odáig vezethet, hogy szinte teljesen kopasz, leveleitől megvált rózsabokrunk lesz július közepén. Különben ugyanúgy permetezzük, mint a szőlőt, jó rá a kén, a réz. Június közepéig két permetezésen túl kellett volna már esni, de mostantól havonta legalább egyszer gondoskodjunk a növényeinkről. És ha szeretnénk, hogy minél több virágot hozzanak... figyeljünk a metszésre, az elszáradt virágok eltávolítására, amit nem rögtön a bimbó alatt kezdünk. Figyeljünk oda, legalább egy 10 centis hajtást vágjunk vissza. A rózsa meg fogja hálálni a gondoskodást - mondta útravalóul Varga gazda.
Vincze Adél