„Senkit nem hagyunk magára…”
Március végén jelentette be a kormány, hogy márciustól júniusig több mint 81 ezer kisadózó kap mentességet a kata szerinti tételes adó megfizetése alól. A rendelet nagyjából 30 tevékenységi kört érint, ugyanakkor több olyan szakma is kimaradt a kedvezményből, melyek képviselői a veszélyhelyzet miatt munka nélkül maradtak. Fizetniük nekik azonban továbbra is kell az államnak.
Orbán Viktor, miniszterelnök március 23-án, az Operatív Törzs tájékoztatóján jelentette be, hogy bővül azoknak a katás vállalkozóknak és vállalkozásoknak a köre, akik június 30-áig mentességet kapnak a kisvállalkozói adó fizetése alól. A március 24-étől érvényes rendelet részeként mentességet kaptak – egyebek mellett – a fodrászatok, szépségápolással, festéssel, üvegezéssel, villanyszereléssel, egyéb humán egészségügyi ellátással, előadó-művészettel, víz-, gáz-, fűtésszereléssel, épületasztalossággal, járóbeteg-ellátással, padló- és falburkolással foglalkozók.
A kedvezményezettek köréből ugyanakkor kimaradtak – mások mellett – a fotósok. Kovács Krisztián – akinek fő profilja az esküvői fotózás – lapunknak elmondta: a veszélyhelyzet kihirdetése után szinte egyből jelentkeztek nála a legkorábbi időpontokkal rendelkező esküvős párok, hogy át kell tenniük a nagy nap időpontját egy későbbi dátumra.
Krisztián jelen helyzetre reagálva úgy döntött, hogy bővíti tevékenységi körét. A városi rendezvényekről és a Kanizsa Fotóklubból is ismert fotós számára valós dilemmává vált, hogy szüneteltesse a vállalkozását.
- Meglepett, hogy a fotósok semmilyen formában nem kaptak segítséget pedig az elsők között betiltott tömeges rendezvények “frontvonalának” szereplői vagyunk, ebből élünk. Munkám szempontjából az eddig már lezajlott, 2020-as esküvők utómunkálatait már befejeztem. Több dolgon is töröm a fejem ebben az elkeserítő helyzetben. A kisebb létszámú fotózásokat semmi nem tiltja, ezért a jegyesfotózás, illetve a családi-, kutya fotózás, ami előtérbe kerülhet. Ezekhez a fotózásokhoz külső helyszíneket választunk, betartva az előírt szabályokat. Próbálok a megmaradt lehetőségekből választani és állami segítség nélkül a felszínen maradni.
Szerdahelyi Rita már több, mint 28 éve vállalkozó, a kanizsai fotós sikereiről már sokszor beszámoltunk. Szerinte egyre kilátástalanabb a helyzetük, hiszen nincs bevételük, adómentességet nem kaptak, ráadásul biztos, hogy az utolsók között állhatnak munkába a járvány lecsengése után.
– Sokat ötleteltünk, hogy mi lenne a legjobb megoldás, hiszen, ha visszaadjuk vagy szüneteltetjük a vállalkozást, de befut egy munka, akkor mit csinálunk, dolgozzunk feketén…?! Sok kollégával beszéltem és egyértelműen úgy érezzük, hogy magunkra hagytak bennünket. Szerintem sokkal jobb megoldás lett volna, ha nem szakmákat emel ki a kormány, hanem minden katást vagy megnézik, hogy amelyik vállalkozásnak van bevétele az fizessen, amelyiknek nincs az kapjon mentességet. Ehelyett most több szakmában is előfordul, hogy dolgozhatnak, mégis megkapták a kedvezményt, nekünk pedig se munkánk, se adómentességünk. Ráadásul amikor a többi szakma már régen dolgozni fog, mi még sehol sem leszünk. Hisz akkor még mindig nem fogják engedni, hogy lakodalmat tartsanak az emberek vagy azt, hogy egy rendezvényen nagyobb gyülekezés lehetséges legyen. Így nekünk inkább jövőre pakolják át az esküvőket, amivel viszont az idei munkánkat fogjuk megcsinálni, jövőre. Tehát gyakorlatilag a jövő év is ki fog esni. Ráadásul az idei áron csináljuk majd meg ezeket az esküvőket, hiszen így tartjuk etikusnak.
Nagy Katalin 12 éve dolgozik kozmetikusként, 11 éve saját üzlete van. Szakmáját a második körben emelték be a kedvezményezettek közé, így neki június 30-ig nem kell a kisvállalkozói adót fizetnie. – Hatalmas könnyebbség volt, amikor közölték hírt, hiszen március 16-án be kellett zárnom, így komoly probléma lett volna, hogy miből fizetem be a számlákat, az adót. Én a legelején még bíztam abban, hogy kb két hét alatt lemegy ez az egész, hát, nem úgy lett... Folyamatosan tartom a kapcsolatot a vendégeimmel, próbálom különböző tanácsokkal ellátni őket, például, hogy otthoni ápolással miként tudják karban tartani a bőrüket vagy, hogy tudják a szemöldöküket kiszedni.
Katalin azt is elmondta: az adómentesség nagyon sokat segített neki, de az újranyitás így sem lesz könnyű. – Ha meg is kapjuk az engedélyt, az nem azt jelenti majd, hogy megszűnt a veszélyforrás. Így nagyon oda kell figyelni, hogy a vendégek között több időt hagyjunk, mindent fertőtlenítsünk – persze a higiénia amúgy is fontos egy kozmetikában – s nálam az is egy kis nehézséget okoz majd, hogy egy fodrásszal dolgozom együtt. Tehát nem pont akkor szellőztethetek, amikor én gondolom, ezért akkor megyek majd dolgozni, ha a fodrász nincs ott. Nem lesz egyszerű, de nem ez az első válsághelyzet, amit már átéltünk. Nyilván vissza kell venni a kiadásaimból, de én ezt nem tartom olyan nagy problémának.
Mikó-Baráth György