A Tüskevártól a Minecraftig
Gólyalábas, kék köpenyes szuperhős harcol immár évek óta azért, hogy minél többeknek, de különösen a gyerekeknek legyen a 24-ből egy olyan órájuk, amely csak az olvasásé. Erre utal a városi könyvtár kabalafigurájának neve is: Azolo, vagyis Az olvasás órája.
Benke Dániel könyvtáros szerint az Azolo fejleszti a szövegértést (Fotó: Gergely Szilárd)
Azolót az interneten is meg lehet találni, sőt, ott van elemében igazán – no és persze, a Halis István Városi Könyvtárban. A Czupi Gyula igazgató által megálmodott portál, a www.azolo.hu többféle érdekességet is rejt, de a honlap legizgalmasabb szegletét kétségkívül a kvízek jelentik. A Kálvin téri intézmény munkatársai évek óta, folyamatosan bővítik a rendszert. Eddig ezernél is több gyermek- és ifjúsági kötethez készült kérdőív, a Tüskevártól kezdve a Minecraft-sorozaton át egészen a helyi kötődésű szerzők, többek között Uzsoki Mária meseregényéig. Az oldalon szereplő kiadványok külön jelzést is kaptak a gyermekkönyvtári részlegen, sőt, az Azolo Könyvbank „égig érő” polcain a szokásosnál nagyobb példányszámban kölcsönözhetők a legkeresettebb olvasnivalók. Így akár nagyobb baráti társaságok, osztályok is olvashatják egyszerre ugyanazt a könyvet, s versenyezhetnek aztán az Azolón.
– Minden műhöz húsz kérdés tartozik, három válaszlehetőséggel, és lehet passzolni is – summázza a játék lényegét Benke Dániel könyvtáros, az Azolo Kupa elnevezésű versenyek szervezője. – Fontos hangsúlyozni, hogy a pontgyűjtögetés nem magolásra ösztönöz, ahogy az értő olvasásnak sem az a lényege, hogy a történet minden egyes részletére emlékezzünk. Az Azolo sokkal inkább a hasznos időtöltésre kínál alternatívát, amely egyszerre szórakoztató és informatív.
A szakember hozzáteszi: a www.azolo.hu mindenki, tehát az iskolák számára is ingyen hozzáférhető, s ily módon lehet alapozni rá az irodalomórákon vagy a tanórán kívüli foglalkozásokon. Például a Zrínyi-iskola olvasóklubjában kifejezetten olyan köteteket bújnak a diákok, amelyek fent vannak az oldalon, így később együtt játszhatnak a kvízzel.
– Az Azolóra úgy kell tekinteni, mint egy kiegészítő szolgáltatásra, amely jár az adott regényhez. Egyrészt fejleszti a szövegértést, másrészt az olvasottak felidézésével emlékezetesebb marad a történet. Ha pedig nem ugrik be valami, nyugodtan fel lehet ütni a könyvet, hiszen azt nem tiltja a játékszabályzat.
A kvíz arra is alkalmas, ha valaki nosztalgiából szeretne újra belefeledkezni egy régi, kedves történetbe, a tapasztalatok szerint azonban a kisebb gyerekek esetében érdemes a játékot friss olvasmányélményekhez kapcsolni, mivel azok jobban lekötik őket.
– Többféle felhasználási módja is van a honlapnak, ezért előszeretettel ajánljuk más könyvtárosoknak vagy tanároknak is – fogalmaz Benke Dániel. – A Zrínyi-iskolában már háromszor rendeztek házi bajnokságot, amelyet mi is nagy sikerként éltünk meg, miután láttuk, milyen lelkesen vetették bele magukat a feladatokba a tanulók. Volt, amikor videós könyvajánlót kellett készíteniük, vagy éppen szelfizniük a bibliotékában. Egy másik intézményben, a Palini Inkey Boldizsár Általános Iskolában nemrég indult az I. Azolo Kupa, a jelentkezők száma itt is bizakodásra ad okot. A napokban pedig egy másik verseny eredményét hirdettük ki: decemberben a családokat hívtuk „azolózni”, amelyet azért találtunk ki, mert egyre több kutatás igazolja, hogy az együtt töltött minőségi idő egyik legjobb módja, ha a szülők és a gyerekek együtt olvasnak. Ez nemcsak a család összetartó erejére van jó hatással, hanem megalapozza a fiatalok későbbi hozzáállását a könyvekhez is.
A program elsősorban az általános iskolásoknak ajánlott, de bárkinek remek szórakozást nyújthat, életkortól függetlenül. A kitöltött kérdőívek számából a könyvtárosok úgy látják, főleg a 2-6. osztályosok körében népszerű az Azolo, a tiniket, kamaszokat már nehezebb megszólítani. Arról viszont már volt szó, hogy a felnőttek számára is készülhetne egy hasonló felület, hiszen az online kvízek rendkívül népszerűek az aktív és a nyugdíjas korosztály körében is.
Nemes Dóra