Elkezdődött a Thúry György Történelmi Szabadegyetem
Az elmúlt esztendőben ünnepelték Thúry György Kanizsa várkapitányává választásának 450. évfordulóját, melyhez kapcsolódóan a városban egyebek mellett tudományos emlékülést is tartottak. A Dunántúl oroszlánjának is nevezett várkapitány egész életműve kiváló példaként állhat a mai kor embere előtt, ezért tiszteltére most történelmi szabadegyetemet szerveztek. – A városunk történelmét és Thúry György életét ismerni, úgy gondolom, hogy nagyon fontos. Sok mindent tudunk, de biztos, hogy nem eleget. Ezt tovább kell vinni úgy, ahogy azt az elmúlt esztendőben is tettük, hiszen Thúry Emlékév volt. Akkor is nagyon sokan vettünk a programokon részt – mondta el Dénes Sándor, a Batthyány Lajos Gimnázium igazgatója.
Az ismeretterjesztő előadásokon a jeles bajvívó, törökverő emléke előtt tisztelegnek
Az előadássorozatot egy pályázatnak köszönhetően rendezte meg a Nagykanizsai Városvédő Egyesület a Thúry György Múzeummal és a Thúry Vitézlő Oskolával együttműködve. A programnak a Batthyány Lajos Gimnázium adott otthont, melynek legfőbb célja a lokálpatriotizmus erősítése. – A rendezvényünk nyitott, de alapvetően a diákságra fókuszáltunk – azzal a szándékkal, hogy a létszám is meglegyen, és a társintézményeket is vendégül várjuk. Illetve azokat az iskolai partnereket, akik kötődnek Thúryhoz – árulta el Horváth Gábor programkoordinátor, a Batthyány Lajos Gimnázium tanára.
A történelmi szabadegyetem első előadásán Vörös András, a Thúry Vitézlő Oskola vezetője a vitézségről és azokról a tényezőkről beszélt, melyeknek köszönhetően Magyarország a történelem viharos évszázadaiban is fennmaradhatott. – Nekem, mint hagyománytisztelőnek vagy állítólagos hagyományőrzőnek itt, a városban az a dolgom, hogy a továbbörökítés okán azokat az erényeket, értékeket keresgéljem egy kicsit a gyerekekkel közösen a történelmi áttekintés során, aminek köszönhetően még mindig itt vagyunk. Magyarul beszélünk, Magyarországnak hívják a helyet, ahol élünk, és ezt a csodálatos kultúrát birtokoljuk. Jó lenne ezt jobban érteni, hogy milyen kapaszkodók voltak ezek, mihez kell visszanyúlnunk, ha ehhez szeretnénk még ragaszkodni – fogalmazott Vörös András, a Thúry Vitézlő Oskola vezetője. Az ismeretterjesztő programot legközelebb december 13-án szervezik meg újra, akkor az Oszmán Birodalom katonai, hatalmi rendszeréről, valamint Thúry György életéről tartanak előadást.