Laptop váltja a gurulós bőröndöt – Újabb sikeres előadás a digitális bíróságokról a Magyar Igazságügyi Akadémián
„Ahogy egykor a hieroglifák helyébe az egyszerűbb és logikusabb abc-k léptek, úgy most a papír alapú ügyintézést az elektronikus ügyintézés üti ki a nyeregből. Ez nem csak a gyorsaság, hanem a fenntarthatóság miatt is fontos és a bíróságok mellett számos más területen is megfigyelhető.” Ezekkel a szavakkal foglalta össze a fejlesztések fontosságát dr. Kékedi Szabolcs az Országos Bírósági Hivatal Elektronikus Eljárások Főosztályának vezetője, a „Bíróságok a digitális univerzumban” nevet viselő programon. A sikeres szakmai nap részleteiről az Országos Bírósági Hivatal Kommunikációs Osztályától érdeklődtem.
Ahogy már korábban, úgy most is hatalmas érdeklődés övezte az eseményt, amelyet az Országos Bírósági Hivatal 2019. július 3-án, népes közönség előtt rendezett meg a Magyar Igazságügyi Akadémián. A bíróságok és társszervezetek képviselői érdeklődéssel figyelték, milyen vívmányok teszik egyszerűbbé, hatékonyabbá, gyorsabbá és nem utolsó sorban zöldebbé a bírósági ügyintézést és munkát.
Elsőként dr. Lódi Petra, dr. Heinemann Csilla és dr. Kapitány Attila váltotta egymást a kivetítő előtt. Mindhárman a legfontosabb fejlesztésekről adtak ismertetőt a közönség számára. Kitértek egyebek mellett az E-akta előnyeire, amellyel a bírák nem csak időt spórolhatnak meg, hanem a munkájukat is sokkal kényelmesebben végezhetik. Elhangzott, hogy míg korábban, ha haza akarták vinni a munkát, akkor ezt csak körülményesen, hatalmas, gurulós bőröndbe pakolt aktákkal tudták megtenni, most viszont az E-aktának köszönhetően mindössze egy laptopra van szükségük. Ennek segítségével a periratok tértől és időtől függetlenül elérhetőek számukra, a dokumentumokat szerkeszthetik, lementhetik, sőt akár többen egyszerre is dolgozhatnak bennük.
Az előadók kitértek arra is, hogy rengeteg újdonság áll az ügyfelek rendelkezésére. Számukra az ügyintézést olyan fejlesztések teszik gyorsabbá és egyszerűbbé, mint a pertartam kalkulátor, amellyel megtudható, hogy egy adott bíróságon várhatóan mennyi idő alatt születhet döntés egy ügyében. Bárkinek nagy segítség lehet továbbá az ügyirat-betekintő, a Bírósági Elektronikus Tájékoztató és Figyelmeztető Rendszer, vagy a Bírósági Fizetési Portál. Utóbbi például még csak március 4-én indult, de már félmilliárd forint folyt be rajta.
Az esemény második felében már azokkal az újdonságokkal ismerkedhettek meg a jelen lévők, amelyek leginkább a tárgyalótermi munkát gyorsítják fel és teszik egyszerűbbé. Dr. Péter Zoltán beosztott bíró a tárgyalást rögzítő rendszert mutatta be, ami egy nagy fali monitorból, egy dokumentumkamerából, illetve egy kezelőpanelből áll. Emellett ugyancsak népszerű fejlesztés a Távmeghallgatás, amely az ügyfelek számára költség- és időhatékony megoldás, utakat spórolhatnak meg vele, a fogvatartottak a büntetőintézetekből is meghallgathatók, ráadásul kényesebb büntetőügyekben az érintett feleknek nem kell egy helyiségben tartózkodniuk. Távmeghallgatásra eddig 72 tárgyalóteremben van lehetőség, az év végéig pedig további 112 tárgyalóteremben is bevezetnék.
Szintén a tárgyalásokon jelent hatalmas segítséget a beszédleíró szoftver, amelyet Dr. Adorján Csaba, a Zalaegerszegi Törvényszék elnökhelyettese mutatott be a közönségnek. Ennek segítségével a diktált szöveg azonnal megjelenik írott, javítható és szerkeszthető szövegként, sőt a rögzítetteket akár vissza is lehet hallgatni. Ezzel a bírók számára egyszerűbbé válik a határidők megtartása, a megspórolt időt pedig másra is lehet fordítani.
Fontos tudni, hogy a fejlesztések nem csak országon belül számítanak kiemelkedő vívmánynak. Az, hogy a Digitális bíróság projekt megvalósult és folyamatosan újabb és újabb kézzelfogható eredményeket ér el, nemzetközi szinten is kiemelkedő eredménynek számít. Ezt mutatja, hogy 2019-ben az Európai Uniós Igazságügyi eredménytáblán Magyarország a bírósági digitalizációt tekintve az előkelő első harmadban szerepelt, az Országos Bírósági Hivatal kiemelt célja pedig, hogy ez a tendencia folytatódjon.
Papp Attila