Figyeljünk a kéményekre! A koromtüzek elkerülhetők!
Az utóbbi napokban több olyan esetben kellett beavatkozniuk tűzoltóinknak, ahol a füstelvezető csőben vagy a kéményben felhalmozódott korom izzott vagy égett. Minden esetben megtiltották a kéményseprői ellenőrzésig a kémények használatát. Ezek az eseteket elkerülhetőek lettek volna a megfelelő szabályok betartásával!
A hirtelen jött tél miatt gőzerővel fűtenek az otthonokban, azonban a szilárd fűtésű rendszerek esetében nagyon fontos a tűzgyújtás folyamatára és a felhasználandó éghető anyagokra nagyobb figyelmet fordítani.
Az alábbi pár jó tanáccsal igyekezzünk tovább csökkenteni a kéménytüzek számát:
• Rendszeresen tisztíttassa ki kéményét és tüzelőberendezését! Kémény-kiégetést házilag soha ne végezzen!
• Gyakran szellőztessen! Soha ne állítson fel tüzelőberendezést olyan helyiségben, ahol tűzveszélyes anyagot (pl. oldószert) tartalmazó levegő van, vagy ahová ilyen levegő beszivároghat!
• Gondoskodjék arról, hogy mindig megfelelő mennyiségű égési levegő álljon rendelkezésre! Ne tömítse el teljes mértékben az ablakok és ajtók réseit! 1 köbméter földgáz, illetve 1 kg tüzelőolaj elégetéséhez 15-18 köbméter levegő szükséges. 1 kg tűzifa elégetése kb. 12-15 köbméter levegőt igényel. A kazánházba vagy a fűtőhelyiségekbe építtessen szellőző-nyílásokat, és azokat hagyja szabadon!
• Gondoskodjék arról, hogy a tüzelőberendezés-helyiségben (kazánházban) mindig kellő tisztaság legyen!
• Ne tüzeljen el műanyagot, festett és rétegelt, nedves fát, lemezt, falemezt, szemetet, hulladékot, fáradt olajat! Ezek a környezetet is szennyezik!
• Csak engedélyezett begyújtó anyagot használjon a tüzeléshez!
• Csak a tüzelőberendezéshez engedélyezett tüzelőanyagot használja!
• Szél esetén vagy alacsonyabb külső hőmérsékletnél a kémények huzata erősen megnőhet. Egy megfelelően beépített és működő huzatszabályozó sokat segíthet.
• Laza, rosszul záródó kéményajtók, tömítetlen kazántagok, rosszul szigetelt égéstermék-elvezető csövek csökkentik a hatásfokot, ráadásul ezek tűzveszélyesek.
• A kéményseprőt ne tekintse ellenségnek, az Ön biztonsága érdekében szeretné a kéményt ellenőrizni. Minden esetben rendelje meg az ingyenes kéményseprést a 1818- as telefonszámon.
Teendők kéménytűz esetén:
1. Tűzoltókat értesíteni (112)
2. Képeket, éghető anyagot a kémény faláról eltávolítani.
3. Tüzelőberendezésen égési levegőszabályozó kart elzárni (levegő utánpótlás csökkentése).
4. Kéménytüzet felügyelni a tűzoltók kiérkezéséig (pincétől a padlásig).
5. Kéménytüzet vízzel oltani tilos! (a kémény belső hőmérséklete 1000 Celsius fok).
Zala Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság