Zenés, appos kalandozás

facebook megosztás

A mobiltelefonunkon keresztül elevenedik meg Nagykanizsa zenei múltja. Ehhez egy új, helyi fejlesztésű applikáció kétféle útvonalat is kínál a kirándulóknak. Az alkalmazás egyik nagy előnye, hogy a kulturális emlékhelyeket ismertető tartalom a jövőben újabb attrakciókkal bővíthető.



Az ingyen letölthető alkalmazás használatához nem kell internetkapcsolat (Fotó: Jancsi László)

A „Nagykanizsa-specialista idegenvezető” szemet, fület és lelket gyönyörködtető városnéző sétával kecsegteti leendő felhasználóit, olvasható a Zenélő házak alkalmazás leírásában. Az ismertető nem is lehetne ennél pontosabb, hiszen az ötletgazdák valóban virtuális kísérőnek álmodták meg az applikációt.

– Az Erzsébet téren található irodánkba gyakran betérnek kirándulók prospektusokért és térképért, ám a szóróanyagok önmagukban csak korlátozott információt nyújtanak – magyarázza Bali Vera, a Tourinform Nagykanizsa vezetője. – Az lenne az igazi, ha mindenki mellé oda lehetne állítani egy idegenvezetőt, de ez kivitelezhetetlen. Kivéve, ha az idegenvezetőnk az okostelefonunk.

A digitális kihívásoknak és igényeknek való megfelelés a turizmusban is egyre fajsúlyosabb – a szeptember 27-én Budapesten megtartott turizmus világnapi rendezvénynek szintén ez volt a központi témája –, így kézenfekvőnek tűnt a mobilos idegenvezetés gondolata. Az ötlet kidolgozásában Bali Vera partnereket is talált a Pannon Egyetem Nagykanizsai Kampuszán, amelynek hallgatói már több alkalmazást is kitaláltak. Dr. Keller Krisztina egyetemi docens, a KRAFT – ’Kreatív város – fenntartható vidék’ elnevezésű projekt kutatási koordinátora habozás nélkül az ügy mellé állt, ahogy Bakon Krisztián informatikus fejlesztő is.

– Örültem ennek a feladatnak, mert egyrészt szakmai kihívást jelentett, másrészt úgy éreztem, kanizsaiként a közösségemet szolgálhatom vele – meséli a fiatalember. –Ráadásul munka közben én is egy egészen új oldaláról ismertem meg a várost. Nem gondoltam, hogy azok az épületek, amelyek mellett nap mint nap elsétáltam iskolába, aztán munkába menet, ennyire gazdag és színes történettel rendelkeznek.

Az applikációval jelenleg Nagykanizsa zene- és kultúrtörténeti mérföldköveit lehet bebarangolni –a szakemberek olyan alkalmazást szerettek volna, amely témájában kortalan és időtálló, s a szórakoztatás mellett értéket közvetít. A szakmai háttéranyagot Kocsis Katalin, a téma kutatója, a Nagykanizsa 100 zenei emlékhelye című kötet írója biztosította.

– Egy szerző számára mindig öröm, ha a munkáját nemcsak olvassák, hanem a könyve alkotásra inspirál másokat is – hangsúlyozza. – A 2009-ben megjelent kiadványból egyelőre huszonöt látnivalót választottunk ki. Az érdeklődők megtudhatják, miként alakult a Medgyaszay Ház, a Blumenschein-palota és az egykori Polgári Egylet székházának sorsa az évtizedek során,vagy felkereshetik a város életét meghatározó személyek síremlékét a Tripammer utcai, illetve az izraelita temetőben. Arra törekedtünk, hogy egy reprezentatív kínálattal debütáljunk, amely Nagykanizsa múltjának a legfontosabb színhelyeit gyűjti egy csokorba.



Ajándék a városnak. A sajtótájékoztatón Bali Vera, Kocsis Katalin, Dénes Sándor és Bakon Krisztián (Fotó: Gergely Szilárd)

Akinek kedve van, otthon is böngészhet, ám igazi élményben akkor lesz részünk, ha a térképen megjelölt útvonalakat gyalogosan, esetleg kerékpárral végigjárjuk. Az előbbi esetében tíz állomás vár ránk, biciklivel viszont akár tizenöt emlékhelyet felkereshetünk. Az egyes helyszínekhez rövid szöveges ismertető tartozik, ezek elolvasása vagy meghallgatása után átböngészhetjük a friss és archív képekből álló galériát, továbbá olyan zeneművet is lejátszhatunk, amely valamilyen módon kapcsolódik az adott „zenélő házhoz”.

– A most még csak androidos telefonokon működő, ingyen letölthető alkalmazás egyik nagy előnye, hogy offline is működik, tehát nem szükséges internetkapcsolat a használatához kirándulás közben – mutat rá Bakon Krisztián. – A frissítéseket érdemes lesz nyomon követni, mivel a programozás lehetővé teszi, hogy újabb attrakciókkal bővítsük a beépített térképet.Sőt, a hosszú távú terv az, hogy a jövőben hasonló módon, de más tematika szerint is megismerjék a kirándulók vagy akár a helyi lakosok Nagykanizsát.

Mint azt Dénes Sándor polgármester az újdonságot beharangozó sajtótájékoztatón elmondta, a Zenélő házak amellett, hogy jó ügyet szolgál, ajándék a városnak: a fejlesztők ugyanis civil munkájuk mellett, szabadidejükben dolgoztak több mint egy éven át az applikáción, amelyet a PEN hallgatói és batthyánys diákok is teszteltek az alkalmazás élesítése előtt.

Nemes Dóra

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.