Biciklizni jó, Muraföldén még jobb!

facebook megosztás

Újabb állomásához érkeztek a kerékpáros fejlesztések Nagykanizsán és a térségben. A Cycle in a Network 2.0 projekt részeként a két keréken közlekedők hamarosan új útvonalakon barangolhatják be Dél-Zalát és a Mura vidékét. A kirándulók és a sportolók kényelmét ráadásul még több biciklis pihenőhely és egy határon átívelő turisztikai klaszter biztosítja a jövőben. A beruházás a nagykanizsai Csónakázó-tavat is érinti, ahol a munkálatok a napokban már elkezdődtek.

Fotók: Gergely Szilárd

Nagykanizsa 2014-ben került fel a Kerékpárosbarát Települések Országos Szövetségének térképére, de már az azt megelőző években is elkezdődött a biciklis turizmusban rejlő lehetőségek kiaknázása. Ennek eredményeként új kerékpárutakat építettek, a már meglévő úthálózaton pedig kerékpártúra-útvonalakat jelöltek ki. A vállalkozó kedvűek akár Csáktornyát vagy Kaproncát is célba vehetik. A tekergés élményéről még azoknak sem kell lemondaniuk, akiknek nincs biciklijük, hiszen bármikor kölcsönözhetnek egy Kanizsa Bike-ot a tíz dokkoló állomás valamelyikénél. Például a Csónakázó-tónál.

Ennek partján, a látogatóközpontban – a kirándulók mellett – azok a mountain bike-osok is kifújhatják magukat, akik előzőleg legyűrték a közelben található XCO-pálya akadályait. Jó hír az adrenalinfüggőknek, hogy a tervek szerint 2020-ban már egy velodromban is hódolhatnak sportos szenvedélyüknek.

A város, azon belül a Csónakázó-tó a 2014-ben lezárult Cycle in a Network projekt révén vált a kerékpárosok egyik paradicsomává. A számos egyéb fejlesztést elkönyvelő, horvát–magyar program most – részben – új partnerekkel folytatódik: Nagykanizsa és Štrigova önkormányzata, a Muraközi Turisztikai Ügynökség, valamint a Muraközi Közútkezelő dolgozik a bruttó 1,7 millió euró költségvetésű Cycle in a Network 2.0 sikerén. A kanizsai beruházásokra a keret több mint fele, 970 ezer euró áll rendelkezésre.

– A pályázat célkitűzéseit regionális, illetve helyi szinten határoztuk meg – magyarázza Cseke Bence projektmenedzser. – A kanizsai fejlesztések egyik központi helyszíne újra a Csónakázó-tó lesz, amelynek kerékpárosbarát arculata ezáltal még markánsabbá válik. Az egyik programelem kivitelezését már elkezdtük: a modellezőtorony mellé épül egy 1700 négyzetméter területű játszótér, amelynek a tőszomszédságában egy kültéri fitneszparkot is kialakítunk majd egy későbbi munkafázisban. Reményeink szerint ez a két létesítmény nemcsak színesíti a biciklis kirándulásokat, hanem elősegíti a közös családi programok szervezését is.

A játszóteret várhatóan másfél hónap múlva vehetik birtokba a gyerekek. A projekt munkatársai úgy tervezik, az átadást követően a kerékpáros fejlesztések is elkezdődnek.

– A Cycle 2.0 egyik, általunk is legjobban várt beruházása a Csónakázó-tavat körülölelő, 4,5 kilométer hosszú biciklis sétány lesz. Annak érdekében, hogy a terület legfőbb vonzerejét jelentő, természetes környezetet megóvjuk, egy hengerelt-zúzott, murvás utat építünk, amit kerékpárosok és futók egyaránt használhatnak. Hasonlóan nagy érdeklődés övezi azt az új bringás közösségi teret, ahol asztalokat, padokat, tűzrakóhelyet, esőbeállót, biciklitárolót és információs táblákat helyezünk el, hogy a kirándulók minél komfortosabb körülmények közt pihenhessenek. Aki a sétányon végigérve sem fárad el, a tavon folytathatja a tekerést, hiszen hamarosan vízibiciklizésre is lesz lehetőség.

A 2019 áprilisáig tartó projektbe környező településeket is bevonnak. A Nagykanizsa–Miklósfa–Murakeresztúr útvonalon 17,5 kilométer hosszan kerékpárútvonalat jelölnek ki – ez utóbbi helyszíneken is berendeznek egy-egy biciklis pihenőpontot. Ezzel együtt Murakeresztúr egy, a határ menti közlekedést szolgáló, horvát–magyar kapcsolódási pont lesz a továbbiakban.

– Nem titkolt szándékunk a két ország közti turisztikai együttműködés erősítése – fogalmaz Cseke Bence. – Ennek részeként jó gyakorlatokat is cserélünk, így a Muraköz megyében már bevált kerékpáros turisztikai klasztert szeretnénk mi is meghonosítani Muraföldén. Dióhéjban ez azt jelenti, hogy hálózatba tömörülnek azok a vállalkozások – például éttermek és szállásadók –, amelyek a saját tevékenységi körüket kerékpárosbarát szolgáltatásokkal, egyebek mellett alapszintű szervizcsomagok vagy térképek biztosításával, valamint túraajánlatokkal egészítik ki. Egy többnapos kirándulás tervezésekor kifejezetten hasznos, ha a kerékpárosok meghatározott távolságokon belül ilyen állomásokkal is kalkulálhatnak. A szolgáltatások minőségét egy ötcsillagos értékelési rendszer garantálja, illetve a klasztert és annak tagjait egy egységes, muraföldei arculattal ruházzuk fel, amely elsősorban a helyi termékekre és a helyi hagyományokra épül.

Pozitív példák már most is vannak Muraföldén: Bázakerettyén épp úgy számítanak a biciklis turisták érdeklődésére, mint Lispeszentadorjánon, ahol a nyáron kerékpáros szakújságírók is megszálltak, hogy feltérképezzék a környék adottságait. A study tourt Cseresnyés Péter miniszterhelyettes, a Mura-program miniszteri biztosa kezdeményezte.

A térség fellendülését célzó koncepcióban Nagykanizsának nemcsak gazdasági, hanem kiemelt turisztikai szerepet is szánnak. Az elmúlt években megvalósult és a jövőben tervezett tematikus fejlesztésekkel Kanizsa a régió biciklis központjává válhat, amely még a környező országok kerékpárosainak az érdeklődésére is számot tarthat.

– Mind a hazai, mind a külföldi turistákat szeretnénk megszólítani: jöjjenek és ismerjék meg ezt a gyönyörű zalai vidéket – mondja Cseresnyés Péter. – Nagykanizsáról kiindulva csillagtúra-szerűen, különféle tematikus utakon barangolhatják be a több mint nyolcvan települést magába foglaló Muraföldét. Az erdős területek, a lankás vidékek, a gazdag kulturális és gasztronómiai kínálat akár többnapos kirándulásokat is lehetővé tesz.

A turizmus élénkülése idővel plusz bevételt jelent a helyi vállalkozók számára, amely végső soron a vidék megerősödését és az itt élők egzisztenciájának biztosítását eredményezi, hangsúlyozza a politikus, majd hozzáteszi: a térség vonzerejét a hamarosan kezdődő útfelújítások is növelik.

– 2010 óta már háromezer kilométernyi alsóbbrendű út újult meg országszerte, s ez a folyamat a jövőben is folytatódik, hiszen az újonnan indult Magyar falu programban 50 milliárd forintot különítünk el kifejezetten a vidéki, négy- és ötszámjegyű utak rendbehozatalára.

A Cycle in a Network 2.0 eredményessége legalább annyira múlik a tervezett fejlesztéseken és a muraföldei szolgáltatókon, mint a helyi és térségi biciklis élet szereplőin. Nagykanizsán több csoport is rendszeresen szervez túrákat, például a Kanizsa 14 Kerékpáros Egyesület vagy a TEKER Egyesület.

Radics Bálint, a TEKER tagja szerint egyre többen törekednek a szabadidejük tudatos eltöltésére. Sokan választják a sportolást, azon belül is elsősorban azokat a mozgásformákat, amelyek komolyabb teljesítményt és erőkifejtést igényelnek, hiszen a kihívás egyben motivációt is jelent – és ez a folyamatos fejlődés egyik záloga. Mint mondja, a csoportos kerékpározás által egyedülálló tapasztalatokra lehet szert tenni, mind a sportolás, mind a közösségi lét kapcsán.

– Amikor valaki kisebb-nagyobb társasággal pattan nyeregbe, már nem számít, ki honnan érkezett, hány éves vagy mi a foglalkozása. Abban a pillanatban, amikor lenyomjuk a pedált, mindenki egyenrangú partnerré válik, és csak az a fontos, hogy együtt tekerünk.

Ebben az élményben bárkinek része lehet, aki csatlakozik a TEKER Egyesület szezonzáró programjához vasárnap. Az érdeklődők már 10 órától gyülekezhetnek az Erzsébet téren, ahol 11 órakor lesz a rajt. A családi túra 25 kilométeres távval és sík, biztonságos tereppel várja a mozogni vágyókat, köztük a gyerekeket. A 60 kilométeres út az edzettebb és a forgalomban gyakorlottabban közlekedőknek javasolt, a 85 kilométeres etapot pedig kifejezetten a „kilométercápáknak” hirdették meg a szervezők. Mindhárom turnust két-két túravezető kíséri majd, de a kerékpárosokkal tart egy autó is, ha valakinek gyors szervizelésre vagy egy kis pihenőre lenne szüksége. A csapatok a tervek szerint kettő óra körül gurulnak be a Csónakázó-tó melletti Zöldtáborba, ahol a résztvevők egy klasszikus biciklis ebéd mellett pihenhetik ki a túra fáradalmait. A program ingyenes, de előzetes regisztrációhoz kötött: jelentkezni a tekeregyesulet@gmail.com e-mail-címen vagy a Facebookon lehet.        

Nemes Dóra

 

„A projekt az EU támogatásával a Magyarország-Horvátország Határon Átnyúló Együttműködési Program keretében valósul meg. A cikk tartalma Nagykanizsa Megyei Jogú Város Önkormányzatának, mint a projekt vezető kedvezményezettjének véleményét tükrözi, mely nem tekinthető az Európai Unió és / vagy az Irányító Hatóság álláspontjának."

 

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.