Ismét lebukott egy internetes csaló: 61 könnyelmű embert vert át
Nem lehet elégszer elmondani: vigyázzunk az internetes vásárlásokkal, akár vételről, akár eladásról legyen is szó. Itt az újabb intő példa: egy csaló 61 jóhiszemű embert vert át a világháló segítségével. A vádemelésig jutott büntetőügy részleteiről dr. Pirger Csabától, a Zala Megyei Főügyészség sajtószóvivőjétől kértünk tájékoztatást.
Az N. monogramot viselő férfi terhelt 2014. novembere és 2015. szeptembere közötti időben, rendszeres haszonszerzésre törekedve kínált eladásra különféle árucikkeket, üdülési jogot, koncertjegyet, valamint futballmérkőzésre szóló jegyeket is különböző weboldalakon, annak ellenére, hogy ezek teljesítésére reális lehetősége sem volt. A most megvádolt férfi a vevőket valós szándéka felől tévedésbe ejtette, hiszen a termékek eladása szándékában sem állt: valódi célja az volt, hogy az előre kifizetett vételár, illetőleg vételárelőleg összegének átvételével saját céljaira fordítható, rendszeres bevételhez jusson. Ennek megfelelően N. az előlegeket a saját használatában lévő folyószámlájára utaltatta, a megrendelt termékeket azonban a vevők részére nem küldte meg, hanem az átvett pénzösszegeket saját céljaira használta fel: abból fedezte mindennapi megélhetését. Hatvanegy jóhiszemű embert csapott be így, esetenként – a legtöbb esetben – néhány ezer forintos kárt okozva, de volt olyan hiszékeny vásárló is, akit 75 ezer forinttal vágott át.
Nézzünk néhány példát a csaló módszeréből. N. hirdetésére a sértett a balatonfűzfői lakóhelyéről, a megadott hirdetési oldalon vette fel a kapcsolatot a terhelttel, fényfüzérek vásárlása céljából. Miután az adásvételben megállapodtak, a sértett 2014. november 17. napján a megbeszélt 4.000,- Ft vételárat átutalta a terhelt által megadott bankszámlaszámra. A vádlott végül az égősorokot nem küldte meg, és a kapott pénzösszeget sem fizette vissza a sértettnek.
N. terhelt 2015 januárjában, egy internetes oldalon kínált eladásra egy iPhone 6 típusú mobiltelefon-készüléket. A hirdetésre egy szilsárkányi lakos jelentkezett, aki telefonon keresztül megállapodott a vádlottal abban, hogy N. postai szolgáltatás útján kézbesíti majd a telefonkészüléket, miután a sértett a vételár összegét elutalta a terhelt részére. Ennek megfelelően a szilsárkányi lakos 2015. január 05. napján, a megbeszélt 25.000,- Ft vételárat átutalta a terhelt által megadott bankszámlaszámra. Miután az átutalás megtörtént, N. a hirdetést törölte a weboldalról, majd később ugyanazt az iPhone 6 típusú mobiltelefon-készüléket ismét eladásra hirdette meg. Amikor a sértett telefonon keresztül kérdőre vonta a terheltet, ő tagadott, majd elérhetetlenné vált a sértett számára. N. végül sem a telefonkészüléket nem küldte meg, sem a kapott pénzösszeget nem fizette vissza a szilsárkányi lakosnak.
N. futballmérkőzésre szóló belépőjegyeket is kínált eladásra interneten keresztül. A hirdetésére egy budapesti lakos is jelentkezett, aki 3 db belépőjegyet kívánt vételezni a terhelttől. Miután az adásvételben megállapodtak, a sértett 2015. szeptember 03. napján átutalta a 75.000,- Ft összegű vételárat az N. által megadott bankszámlaszámra. A megbeszéltek szerint a terhelt személyesen adta volna át a sértettnek a belépőjegyeket, azonban erre nem került sor: N. először valótlan kifogással állt elő és ígéretet tett a vételár visszafizetésére, majd elérhetetlenné vált a sértett számára, 75 ezer forintnyi kárt okozva neki ezzel.
Ilyen és ehhez hasonló trükkökkel vert át a csaló férfi hatvanegy embert. Mindezek miatt N. terheltet 3 rendbeli csalás bűntettével, valamint 58 rendbeli csalás vétségével is megvádolta a Zalaegerszegi Járási és Nyomozó Ügyészség.
Papp Attila