Frontkamaszok
A résztvevő diákok az I. világháborúról és a kanizsai hősökről tudhattak meg érdekességeket, emellett kitartásukat, erőnlétüket és gyorsaságukat is próbára tették. A rendőri és katonai pálya jelenéről, az ezekben rejlő lehetőségekről szintén első kézből tájékozódhattak a frontkamaszok.
A fegyverek szétszerelése és összerakása a 2016-ban már nagy sikert aratott Frontkamaszok új programeleme volt ezúttal. Az öt középiskolából érkezett, kilencedikes diákok sok hasznos információt szereztek. – Nagyon sokat megtudtam Kanizsa katonai múltjáról, és most már össze-, illetve szét tudok szerelni egy fegyvert is – említette a BLG diája, Elekes Gergő.
A kilencedikesekből verbuvált csapatoknak különféle feladatokat kellett teljesíteniük (fotó: Gergely Szilárd)
Az ügyességi feladatok teljesítéséhez az erőnlét és a mozgékonyság mellett nagy összetartásra és koncentrációra volt szüksége a négyfős csapatoknak. – Látszott rajtuk, hogy nem katonaviselt emberek, hiszen a sorkatonai állományt törölték. De igénylik, hogy ha kapnak egy feladatot, akkor igenis mindenki csinálja azokat az utasításokat, és megpróbálják végrehajtani, ahogy tudják. De hát ez hozzá is tartozik a munkánkhoz: a rend és a fegyelem – mondta Vellák Sándor, a Nagykanizsai Rendőrkapitányság címzetes rendőr zászlósa.
A helyszínen a Magyar Honvédség zalaegerszegi toborzóirodájának katonái adtak tájékoztatót egyebek mellett a szolgálatvállalás menetéről, az oktatás és a szakmai előrelépés lehetőségeiről. – A Frontkamaszok előkészülete közben azt tapasztaltam, hogy mindenki segíteni akart, és egyetért abban, hogy Magyarországot meg kell védeni. A kanizsaiak hálásak azoknak, akik biztonságukat szavatolják – valaki ki is mondta: nem azért áznak-fáznak rendőreink, katonáink a déli határon, hogy most Nyugatról ránk eresszék a migránsokat – nyilatkozta Papp János koordinátor.
Cseresnyés Péter: emlékezni kell a hősökre, akik az életüket adták a hazáért (fotó: Gergely Szilárd)
Nemcsak a rend- és honvédelem jelenéről, hanem a múltjáról is sok szó esett, így a száz évvel ezelőtti vagy még korábban élt kanizsai hősökről. – A hazáért sokat adtak, a legtöbbet: az életüket adták. Thúry Györgyről talán a mai nap még azért is érdemes megemlékezni, mert azok a diákok, akik a mai versenyen, illetve toborzó és ismeretterjesztő rendezvényen részt vettek, kapnak egy olyan könyvet, amelyik Thúry életéről, Thúry harcairól, küzdelmeiről szól. Ő egy olyan hősünk nekünk itt, Nagykanizsán, aki példát mutatott hősiességből és a haza iránti elkötelezettségből – említette Cseresnyés Péter államtitkár, országgyűlési képviselő.
A Frontkamaszok résztvevői az I. világháború hősei előtt tisztelegtek, és megismerték az országhatár mai őrzőinek munkáját.