A kereszténység a tartóoszlop
A magyar és európai keresztény identitásról beszélt Köntös László a legutóbbi Kanizsai estéken. A Dunántúli Református Egyházkerület püspökhelyettese szerint először is azt kell tisztázni, miért került egyáltalán ez a témakör a figyelem középpontjába napjainkban.
– Az idők során az emberek valahogy elvesztették önmaguk meghatározásának a képességét – szögezi le Köntös László. – Ez már olyan elemi szinten is jelentkezik, mint a nemi identitás. Régen egyértelmű volt, hogy valaki férfi-e vagy nő; ma sokaknak nem az. Ahogy az sem, mit jelent egy nemzet szülöttének vagy egy egyház tagjának lenni. Jelent egyáltalán valamit? Az ilyen fokú bizonytalanság miatt sokan nem találják a helyüket a nagyvilágban, és még a saját bőrükben is kívülállónak érzik magukat.
A református püspökhelyettes szerint ezt az Európa egészére jellemző létélményt új megvilágításba helyezi a migráció jelensége.
– Vajon az identitásában meggyengült európai közösség mihez tud kezdeni egy egészen más kultúrával? Hogyan tudja megőrizni a saját hagyományait? Erősen megoszlanak a vélemények erről: a befogadáspártiak nem hisznek a keresztény Európában, és az egységes szellem fölé helyezik a multikulturalizmust. Mások ezzel szemben vallják, még vannak közös európai értékek, mint például a nemzetállamiság vagy a család intézményrendszere – mindennek a tartóoszlopa pedig a kereszténység, amelynek kétezer éves gyökereit nem lehet csak úgy elvágni.
Bár a kérdés még nem dőlt el, Köntös László konzervatív fordulatra számít e tekintetben. Az identitását vesztett ember ugyanis érzelmi biztonságra és szilárd pillérekre vágyik – csak így tudja megtalálni önmagát.
– Európa ugyan eltávolodott a kereszténységtől, de nekem meggyőződésem, hogy újra visszatér hozzá. Rájön arra, hogy ez a valódi fundamentum. Egyszerűen nincs más, ami helyettesíthetné. Az is nyilvánvaló, hogy amikor egyre erősebben érzékelhető az iszlám jelenléte és közelsége, az emberek egyszer csak megint felfedezik a saját templomukat,valamint a kereszténységüket, amely generációról generációra ivódott beléjük.
Nemes Dóra