Tucatnyi embert csapott be az egerszegi „ablakos”

facebook megosztás

Nem lehet elégszer figyelmeztetni: körültekintően válasszuk meg, hogy kinek adunk megrendelt munkavégzésért előleget, hogy milyen vállalkozóval dolgoztatunk. Ezt bizonyítja a zalai megyeszékhelyen történt eset is. Mindössze 3 hónap alatt, kétmillió forintnál is többet csalt ki tucatnyi megtévesztett áldozatából egy nyílászárók és redőnyök forgalmazásával foglalkozó zalaegerszegi vállalkozó, aki az átvett előlegeket rendszeres haszonszerzésre törekedve, kivétel nélkül saját életvitele fenntartására fordította. A büntetőügyben nemrég emeltek vádat az egerszegi ügyészek, a részletekről dr. Pirger Csabától, a Zala Megyei Főügyészség sajtóreferensétől kértünk tájékoztatást.

A 2016. június 7. napjától foglalkozott – bejegyzett egyéni vállalkozóként – nyílászárók és redőnyök forgalmazásával a most megvádolt férfi, aki erre a célra Zalaegerszegen még egy üzlethelyiséget is kibérelt. H. terhelt az egyéni vállalkozása keretében az ügyfelek részére az előzetes felmérés szerinti árajánlatnak megfelelően a termékek beszerzését, illetve igény esetén a beszerelését vállalta el. A vádlott a fenti tevékenysége kapcsán több személyt károsított meg jogtalan és rendszeres haszonszerzésre törekedve azzal, hogy az árajánlatban feltüntetett termékekre az ügyfelek által leadott megrendelést nem teljesítette, a megrendelésekre azonban az ügyfelektől különböző nagyságú előlegeket vett át. A nyílászárók és redőnyök beszerzése és beszerelése már eleve nem állt szándékában, arra reális lehetősége sem volt, a megrendeléseket gyártó felé nem továbbította, az átvett előlegeket pedig saját életvitele fenntartására fordította.

Mindössze 3 hónap kellett ahhoz – 2016 júniusa és szeptembere között –, hogy H. tucatnyi, jóhiszemű embert csapjon be, kétmillió forintnál is nagyobb kárt okozva nekik ezzel. A módszere egyszerű volt: mindenkit átvert, aki betért a bérelt üzlethelyiségébe, hogy nyílászárók után érdeklődjön. A vádlott elfogadható árajánlatot adott, majd, miután megegyezett a megrendelővel, igyekezett tőle minél nagyobb előleget kicsalni, amelyet aztán napi megélhetésére fordított. Ha kellett, még helyszíni felmérést is végzett, de ez mind csak megtévesztés volt, ugyanis egyetlen esetben sem állt szándékában a munka elvégzése, vagy a megrendelt ablakok, ajtók leszállítása, erre soha nem is tett kísérletet. Látszatra olyannyira rendben volt minden, hogy senki nem fogott gyanút, sőt, volt olyan eset, hogy még másik vállalkozót is sikerült becsapnia, 635 ezer forinttal.

A megyeszékhelyről, Pacsáról és Szentpéterföldéről érkező megrendelőket változó összegekkel verte át H. terhelt, 25 ezer forinttól egészen a félmillió forintos összegekig vett át előlegeket a munkavégzésre 2016 nyári időszakában, majd, mikor a megtévesztett megrendelők egyre sűrűbben kezdtek érdeklődni a munka el nem végzése miatt, akkor hetekig hitegette őket a teljesítéssel, 2016 szeptemberétől pedig elérhetetlenné vált számukra. Mindezek miatt H. terheltet tíz rendbeli csalás bűntettével és két rendbeli csalás vétségével is megvádolta a Zalaegerszegi Járási és Nyomozó Ügyészség.

Papp Attila

 

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.