Slam Poetry Klub Nagykanizsán - Stabil oldalfekvés helyett…
Minden – az átlagnál némileg nagyobb kreativitással rendelkező - férfi kamaszkora hajnalán, első szerelmes óráiban versírásra adja a fejét, hiszen nincs is jobb ihletet adó cél, mint egy kiválasztott leány meghódítása. Ezek a zsenge próbálkozások gyakran a fiók mélyén vagy a kukában landolnak, s ezzel alább is hagy a verselés iránti lelkesedés.
Az irodalom, a költészet megszerettetése, tanítása több gyakorló tanár véleménye alapján is az egyik legkomolyabb problémája a mai oktatásnak. Hiszen egyre kevésbé kötik le a diákságot az elmúlt évszázadok problémáit feldolgozó és az akkori szókészletből merítkező költők, írók sorai. A kialakult helyzet egyik megoldása lehet a slam poetry. A műfaj, egyszerűen fogalmazva, a rap és a verselés közös stílusjegyeit hordozza magában, hiszen a szerzők felolvashatják rímekbe szedett gondolataikat, de zenei alapot nem használhatnak.
A slam további sajátossága, hogy aktuális témákról, hétköznapi emberekről szól. Születése a ’80-as évekre és az USA-ba tehető, hazánkban pedig 2006-ban indult el a „mozgalom” Budapesten. Azóta több vidéki városban is alakultak slam klubok és rendeznek versenyeket is. A 2016-ban alapított zalaegerszegi csapat például óriási érdeklődés mellett tartja előadásait, itt lép fel minden alkalommal a 16 éves kanizsai fiú, Kővári Kolos is.
Kővári Kolos: A „mire gondolt a költő?” témájú kérdésekkel, feladatokkal egyszerűen nem tudok azonosulni (Fotó: Gergely Szilárd)
Ezt a műfajt mondhatni neki találták ki, hiszen a klub háromszoros bajnoka már 10 évesen rapszövegeket írt, majd pár év múlva ezeket versek követték, míg tavaly jött a slam.
- Először az interneten találkoztam ezzel, az Akkezdet Phiaiból is ismert Saiid által, majd jelentkeztem az első versenyemre, ami az országos bajnokság selejtezője volt.
A műfaj sajátja, hogy az előadók szabadon szárnyalhatnak, az élet bármely területéről megoszthatják gondolataikat a hallgatósággal.
–Hogy mi ad leginkább ihletet? Az élet,a pillanatok tele vannak ránk ható impulzusokkal,de „stabil oldalfekvésben éljük le az életünk, nem mozdít ki minket semmi, ha nem mozdítjuk ki magunk”! – mondja a cserhátis fiatal. - Én kimozdítottam, ezáltal fel tudom dolgozni, ami történik, és ha eszembe jut egy sor, akkor leírom, mert már sok olyan gondolatom volt, ami a feledésbe veszett.
Kolos előadásai megtalálhatók a legnagyobb nyilvános videómegosztó oldalon is. Szülei, barátai és tanárai is követik munkásságát, s teljes mértékben támogatják a fiatal művészt. De slam-sikerek ide, tanári szimpátia oda, Kolos közepes körüli jegyeket visz haza magyarból.
– Egész életemben hármas voltam irodalomból.Nem szeretem, hogy a tananyag nagy része sok éve nem változik. Persze, van egy bizonyos szintű alapműveltség, amit tudni kell, és azzal nincs is problémám,viszont a „mire gondolt a költő?” témájú kérdésekkel, feladatokkal egyszerűen nem tudok azonosulni.
Még nyáron,Orfűn rendezték meg az I. Összmagyar Slam Poetry, Spoken Word és Irodalmi tábort. Több szász fiatal költő, irodalmár látogatott el az eseményre, s Kolos eddigi legnagyobb sikere is ehhez a rendezvényhez köthető.
– Legbüszkébb az eredményeim közül arra vagyok, hogy egy másik előadó srác azt mondta,én vagyok a példaképe. De mindenképpen kiemelném még, hogy a tábor egyik versenyét, amelyen ráadásul nagyon sokan indultunk, én nyertem meg.
Kolos szeretne országos szinten még jobban kitűnni, ezért heteken át készült a 6. országos slam poetry bajnokságra, de egy váratlan sérülés átírta számításait.
– Sajnos az országos bajnokság előtti napon, kosarazás közben kibicsaklott a bokám, rá sem tudtam állni a lábamra, ezért a szereplést le kellett mondanom. Persze, akkor nagyon bosszantott, de ma már előre tekintek, és biztos, hogy a következőn ott leszek.
Bár a slam egyre népszerűbb Magyarországon, mégis megyénként csak egy csapat várja a fiatal költőket. Ezen változtatna Kolos a jövőben.
- A kanizsai klubot azért szeretném létrehozni, mert ez így valóban országosan is egyedülálló lenne, s nagyon sok kiaknázatlan lehetőséget rejt a fiatalok közösségépítése terén is.
Rap, vers és jó hangulat. Aki csatlakozna és kipróbálná magát, december 13-án, jövő szerdán 19 órakor megteheti a HSMK-ban.
Mikó-Baráth György