Hat évtizede történt: Radio Vaticana…
A Radio Vaticana története1929-ben kezdődött, de a mára szinte az egész világon hallgatható rádióállomás új adóközpontját hatvan évvel ezelőtt, 1957. október 27-én avatta fel a Rómától mintegy 20 km-re fekvő Santa Maria di Galeriában. A Vatikáni Rádió alapító okirata szerint a Szentszék rádióadója, székhelye a Vatikán Városállam: „a pápai küldetés szolgálatában álló kommunikációs és evangelizációs eszköz”.
1929-ben a lateráni egyezmény megkötésének másnapján bízta meg XI. Piusz pápa Guglielmo Marconit, hogy építsen fel egy rádióállomást az újonnan létrejött vatikáni állam területén, hogy határokon átnyúlóan, szabadon kommunikálhasson valamennyi ország katolikusaival és a világ azon régióival, ahol a diktatórikus rezsimek akadályozták a Katolikus Egyház szabad működését. A rádió vezetésére a matematikus és fizikus Giuseppe Gianfranceschi jezsuita atyát kérték fel. Az első kísérleti adások között szerepelt a „Scientiarum Nuncius Radiophonicus”, amely beszámolt a Pápai Tudományos Akadémia tevékenységéről, majd a rövidhullámú rádióállomást 1931. február 12-én avatta fel XI. Piusz, „Radiomessaggio Quiarcano Dei” című, latin nyelvű beszédével.
Mikor 1939. február 9-én meghalt XI. Piusz, a rádió nyomon követte a konklávét, majd XII. Piusz koronázási szertartását is, amelyet kilenc nyelven kommentált. Ekkor új stúdiókat és irodákat alakítottak ki a „XIII. Leó” kispalotában, amely 1936-ig a Vatikáni Csillagvizsgáló székhelye volt.1939 szeptemberében, a második világháború kitörésekor a rádió szerkesztősége jezsuita atyákból állt és 9 nyelven sugározta adásait. Néhány hónap múlva, 1940 januárjában született meg a Radio Vaticana információs irodája, amely egyrészt felhívásokat tett közzé eltűnt civilek és katonák nyomait kutatva, másrészt a hozzátartozók üzeneteit közvetítette a hadifoglyoknak: 1940 és 1946 között összesen 1 millió 240 ezer 728 üzenetet továbbítottak, amelyek összesen 12 ezer 105 órányi adásidőt tettek ki.1954-ben kezdődtek el az új adóközpont építési munkálatai a Rómától mintegy 20 km-re fekvő Santa Maria di Galeriában, amelyet XII. Piusz avatott fel 1957. október 27-én. Ezzel az Európán kívüli földrészek, Afrika, Latin-Amerika és Ázsia felé irányuló adások sugárzási erősségét is növelték.
1958-ban, XXIII. János megválasztásának évében új stúdiókat és irodákat rendeztek be az egykori Museum Petrianumban, amely immár 30 nyelven, több mint 3 ezer órányi adást szentelt a II. Vatikáni Zsinatnak.1970. január 29-én Villot bíboros államtitkár avatta fel a Pio Palotában a rádió új székhelyét, amely immár naponta 19-20 órában, 32 nyelven sugárzott, és 1.000 kW feletti adóberendezés-hálózattal rendelkezett. A rádióban 38 különböző országból származó 260 munkatárs dolgozott.A rádió a hagyományos rövid- és középhullámról a 90-es években – két vatikáni földi állomással – átállt a műholdas, majd az internetes sugárzásra.2006. március 3-án, a Pio Palotában a Vatikáni Rádió 75. születésnapját XVI. Benedek első, történelmi látogatásával ünnepelte meg.
Az 1931. február 12-én született Vatikáni Rádió 80. születésnapján műsorait már 45 nyelven sugározta rendszeresen a rádión keresztül és 38 nyelven az online internetes honlapján.A rádió 355 munkatársa 59 nemzetet képvisel, nagyrészük nem katolikus pap, hanem világi személy, és évente összesen 24 ezer 117 órányi adást készítenek.
Dr. Papp Attila