Lélekből tenni a dolgainkat!

facebook megosztás

A belvárosba költözött a Thúry Vitézlő Oskola, az Ady utca elején lévő épület első emeletének ablakaiban már látszanak a jól ismert zászlók. Vörös Andrásék szintet léptek - ráadásul egyszerre kettőt. A pincéből az emeletre érkezett a magyarság-kereséssel, a felnőttek és gyermekek testi és lelki fejlődésével foglalkozó baranta közösség.

- A város segítségével megvalósult változással szeretnénk minőségben is javítani munkánkon - mondta Vörös András, az oskola vezetője -, s az Ady utcai épületben ehhez adottak a feltételek.

Az új otthont különböző életterekre osztották. Van nappali, ahol a könyvek találtak helyet, itt lehet leülni beszélgetni, barátkozni. A népi visszaemlékezések színtere az előadóterem, a várak övezte kis kuckóban a legkisebbek vívhatnak hatalmas csatákat, a tatamis terem pedig edzések tartására alkalmas, újdonságként pedig retro konyhát is építettek. A skanzen jellegű, az 50-es, 60-as évek hangulatát idéző konyha folyamatosan „üzemel”.

A közösség rengeteg felajánlást kap: hoznak bútorokat, konyhai felszereléseket, népi szerszámokat. Most éppen a világháború előtti tankönyveket várják. Vörös András ötlete nyomán – aki 10 éve kezdte gyűjteni ezeket - októberben, a könyvtárban kiállítás nyílik.

- Amint beleolvas az ember, látni lehet a tankönyvek lelkületét. Tudok olyan füzetet mutatni, amelynek a kanizsai vár van az elején. A mai iskolások már nem értik és érzik, hogy ez mit jelent. Egy 1886-os testneveléskönyv? Meg kell tanítani a gyermekeket a könyv becsületére is - hangsúlyozta a Thúry Vitézlő Oskola vezetője.

A fiatalokkal csütörtökönként foglalkoznak az oskolában, s harci játék, a test nevelése, és beszélgetés is fűszerezi a programot.

Az oskola szervezésében jövőre magyar rekordkísérlet is lesz Nagykanizsán: április 6-án, az Erzsébet téren, polifoamos szablyacsatára várják a vitézeket. A Thúry-évforduló miatt, a tervek szerint, legalább 447 szablyavívó harcol egymással.

Vuk Anita

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.