101 lakástűz Zalában hat hónap alatt

facebook megosztás

2025 első félévében 101 lakástűz keletkezett Zalában, 11-el több, mint tavaly ilyenkor.


A zalai lakástüzekhez összesen 182 tűzoltóautót riasztottak, a tűzoltók mintegy 70 órát töltöttek a tüzek oltásával. Egy ember elhunyt (Letenyén), ketten pedig megsérültek, a lángok közel 1000 négyzetméteren pusztítottak. 

A tüzek pontos keletkezési helyének, okának és idejének tisztázása érdekében 3 lakástűz után indult tűzvizsgálat. A leggyakrabban a fűtési rendszer meghibásodása (29 eset), nyílt láng használata (19 eset), illetve elektromos meghibásodás (16 eset) miatt gyulladt ki épület vármegyénkben. 

A legtöbb tűz Zalában (26 eset) kéményben, konyhában (17 eset), illetve a padláson (10 eset) keletkezett. Ha a települési lebontást nézzük, Zalaegerszegen 14, Nagykanizsán 10, Keszthelyen 6, Gyenesdiáson pedig 4 lakásban csaptak fel lángok. 

A leghosszabb ideig tartó oltási munkálat február 11-én, Felsőpáhokon volt, ahol kigyulladt és teljes terjedelmében égett egy lakóház a Deák Ferenc utcában. A tűz átterjedt egy hozzáépített másik házra, valamint több közeli, hulladék és faanyagok tárolására használt melléképületre is. A keszthelyi és a pacsai hivatásos tűzoltók az áramtalanítást követően három vízsugárral fékezték meg a lángokat. Az egységek az oltási munkálatok során négy gázpalackot hoztak ki az épületekből, illetve egy felrobbant palack maradványait is eltávolították.

Intő jel, hogy a 101 tűzzel érintett otthon egyikében sem volt füstérzékelő, holott ezek a készülékek már a tűz kezdeti fázisában megbízhatóan jeleznek, amikor még van idő cselekedni, az éppen meggyulladt tüzet eloltani, vagy kimenekülni és a tűzoltókat hívni.

Szén-monoxid miatt 2025 első hat hónapjában 22 lakásban mutatták ki a zalai tűzoltók a szén-monoxid jelenlétét, ez hárommal kevesebb, mint tavaly ilyenkor. Szén-monoxid-mérgezés miatt három embert szállítottak kórházba fél év alatt Zalában, míg tavaly ilyenkor ez a szám nulla volt. A CO-érzékelők egyre nagyobb elterjedését jelzi, hogy a 22 esetből 21-nél ilyen életmentő eszköz hívta fel a figyelmet a bajra. Ahol nem volt, ott mérgezést szenvedtek a lakók, ezért amennyiben még nincs az otthonunkban ilyen készülék, mindenképpen érdemes beszerezni egyet! 

A szén-monoxid akkor jön létre, ha beltérben nyílt láng van és a tűz környezetében nem megfelelő a levegő-utánpótlás. Mivel meleg vízre nyáron is szükségünk van, nyáron is fenyegető veszélyforrásról van szó. 

katasztrofavedelem.hu

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.