Vakcina és a költői szerelem – Nyáry Krisztián járt Kanizsán

facebook megosztás

Az irodalom pótolhatatlan szerepe és írói életutak kerültek a fókuszba azon a két telt házas előadáson, melyet szerdán tartott Nyáry Krisztián. Az író a Medgyaszay Házban diákok és felnőttek előtt beszélt az olvasásról és a művek szerzőiről.

Rendhagyó irodalomórát tartottak a város több iskolájának részvételével szerdán. A Tavaszi Művészeti Fesztivál eseményén az irodalom fontosságáról hallhattak a diákok. Mint elhangzott, az olvasás nélkülözhetetlen a kreativitáshoz, az empátiához és intelligenciához. A tudásgyarapítás mellett a feszültség levezetésében is szerepet játszik az elmélyült olvasás.

- Nyáry Krisztiánnal való beszélgetésnek egyik fontos tanulsága volt az, hogy ő is olyan fontos példákat hozott, saját korosztályomra is rávilágított, hogy nincs időnk, rohangálunk és rengeteg mennyiségű impulzust kapunk, és ez elfáraszt annyira, hogy fókuszált, mély olvasásra nincs időnk, nincs energiánk - fogalmazott Lehota M. János esztéta. 

megyó

A szakemberek, így a természettudósok is a vakcinához hasonlították az olvasást, hiszen ennek segítségével tudunk mások érzelmi tapasztalatait összegyűjtve információkhoz jutni és azt a saját életünkben hasznosítani – hangsúlyozta az író, majd kiemelte: valószínűleg semmi más nem tudja olyan hatékonyan előhozni az emberből a kreativitás képességét, mint a rendszeres olvasás. S hogy mit érdemes olvasni?

- Az lenne a fontos, hogy az irodalom örömforrás is legyen és könnyen érthető legyen. A 19. századi irodalomban csodálatos dolgok vannak és adhat sok mindent egy 17 éves olvasónak, de jellemzően nem erről van szó. Kell egy olyan olvasási gyakorlat, ami mindig a kortársakkal kezdődik. Igazából örömforrás mindig a kortárs irodalom tud lenni először, aztán persze lehet nehezebbeket olvasni - árulta el Nyáry Krisztián író, irodalomtörténész.

A kortárs irodalom beszél azon a nyelven, azon problémákról, ami a jelen embert leginkább érinti, ezért lenne jó az oktatásba való beférkőzés, a mostani kötelező irodalmak mellett – hangsúlyozta Nyáry Krisztián.

Az irodalomóra után „Hogy szerettek ők? Életmű és életrajz az irodalomban” címmel tartott előadást az író. Ezen azt a kérdéskört boncolgatta, hogy vajon mit van jogunk megismerni egy másik ember életéből? Mit kezdünk a nem a nyilvánosságnak szóló dokumentumokkal, művekkel? A Nyáry Krisztiánnal készült beszélgetést bővebben Kanizsa KULT magazinunkban láthatják.

K-V.A.

(Képek: Kanizsa Médiaház)

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.