A Pán Péter jelenség mint népbetegség – Generációkutató tartott előadást a HSMK-ban
Egyre későbbi életkorra tolódik az önállósodás és a családalapítás napjainkban. A téma a Szülőakadémia csütörtöki előadásán került a fókuszba, ahol Szűcs Sándor generációkutató a Pán Péter-jelenségről, a kapunyitási pánikról és ezek okairól beszélt a résztvevőknek a Hevesi Sándor Művelődési Központban.
A fiatal felnőttek életében a szülőktől való leválás a 20. század második felétől egyre intenzívebben kitolódik – szögezte le Szűcs Sándor a Pán Péter-jelenség kapcsán. Mint mondta, ez azt jelenti, hogy a munkába állás, a házasságkötés és a gyerekvállalás is egyre idősebb korban történik. A generációkutató szerint a kialakulásának számos oka van, ami sok esetben kisgyerekkorra vezethető vissza.
– Talán az egyik legszomorúbb tény egy talán tavaly készült kutatásban: a 25-34 éves magyar korosztály 81 százaléka nem szeretne gyereket. Ez is az eltolódó felnőtté válásról szól. Azután pedig megnézzük, hogy mi okozta ezt. Nyilván nem csak ők, főképpen nem a fiatalok meg a gyerekek okozzák ezt. A gyerekkortól kezdve a pszichoszociális fejlődésükben elkövetett hibák, amit elkövetnek a szülők, elkövet az iskola, elkövet a társadalom, elkövet a politika – fogalmazott Szűcs Sándor.
A generációkutató a kötődési problémákat is lehetséges okként említette, és ahogy arra rámutatott, ez a képesség a gyerekeknél az első 24 hónapban alakul ki. Amennyiben ez sérül, az felnőttként a munkahelyi és párkapcsolati kötődésre is hatással lesz.
– Jellemzően a huszonéves korosztályt érinti a Pán Péter generáció. Régen a középkorú emberek a kapuzárási pániktól rettegtek, most ennek megvan már a fiatalokra érvényes megfelelője, ez a kapunyitási pánik. Maguknak a fiataloknak a szubkultúrájából lejön a köztük végzett kutatásban, hogy teljesen népbetegség a fiatalok között a kapunyitási pánik. Nem lépnek, nem mernek lépni, szoronganak, bizonytalanok és a húszas éveik közepén le vannak blokkolva. Ezt hívják kapunyitási pániknak – mondta el Szűcs Sándor.
Az előadáson számos érdekes adatot is hallhattak a résztvevők az egyes kultúrákból. Ma Magyarországon például átlagosan 27 évesen költöznek el a szülői házból a fiatalok, Finnországban 22 évesen, míg a mediterrán országokban ez 28-29 éves korra tehető.
T.CS.
(Kép: Kanizsa Médiaház)