A hagyományőrzés átjárja a Piarista-iskola mindennapjait
Szent Márton napján játékos, zenés táncos délutánra invitálták a Piarista-iskola gyermekeit. Az intézmény pedagógusai elkötelezettek az iránt, hogy a néphagyományok jelen legyenek a tanulók mindennapjaiban – a gyerekek Szent Márton ünnepéhez kötődve is játszva tanulhattak.
A legenda szerint Szent Márton nem akart püspök lenni. A történet arról szól, hogy a libák óljában keresett rejteket, de azok elárulták gágogásukkal. Így talált rá embereivel a püspök követe. Egy másik változat a köpenyéről szól, mely szerint egy hideg téli éjszakán találkozott egy didergő koldussal, - Szent Márton saját köpenyét kettévágta és felét a nélkülöző embernek adta. A Szombathelyhez kötődő püspök személyét körülvevő legendákat előszeretettel használják a tanítók és pedagógusok a mindennapok során.
- A gyerekek – én úgy veszem észre, sokkal fogékonyabbak. Megértették azt, hogy mindenkinek kell, hogy legyen egy köpenye, amit megoszthat másokkal. Legyen ez jó szó, kedvesség, egy kis csoki, vagy éppen egy papírzsebkendő, ha látunk egy síró gyereket. Ez a mi iskolánkban – mert piaristák vagyunk – fokozottan van jelen. De ezek az alkalmak még egy picit segítenek bennünket, hogy rávilágítsunk tulajdonképpen a küldetésünkre – árulta el Tóth Marianna, a Piarista-iskola néptánc oktatója, pedagógusa.
Tóth Marianna tavaly vette át a néptánc oktatását a Piarista-iskolában. azt vallja: a néphagyományok világa és a hagyományőrzés át kell szője a mindennapokat a tanítás során. S mint az a hétfői játékos délutánon is látszott, a gyerekek valóban fogékonyak ez iránt.
- Nagyon sok libás játékot játszottunk, például volt olyan, hogy a libának meg kellett állítani a labdát, nagyon sok körjátékot játszottunk. Ez ahhoz kapcsolódik, hogy Márton elbújt a libák közé. Nekünk fontos volt, hogy játsszunk ezzel, és ezért is készültünk rá – tudtuk meg Kunics Fannitól.
A Piarista Iskola idei Márton napi ünnepségébe, amolyan közösségépítő újításként a szülőket is bevonták. A programot szervező Tóth Marianna egy három lábú székhez hasonlította az iskola, a gyermekek és a szülők összefogását – akik közül az utóbbiak most a Márton napi lakoma elkészítésében segédkeztek.
V.A.
(Képek: Kanizsa Médiaház)