Ki kell állnunk a szabadságunkért!

facebook megosztás

A ’48-49-es események egyik fontos tapasztalata az, hogy minden időben szükség van az összefogásra és az egységre, méghozzá a nemzet összefogására és egységére, szögezte le ünnepi beszédében Cseresnyés Péter munkaerőpiacért felelős államtitkár Zágrábban, a horvátországi magyar közösség megemlékezésén.



Magyar József és Cseresnyés Péter megkoszorúzta Petőfi zágrábi mementóját (Fotó: Jancsi László)

A politikus úgy fogalmazott a forradalom és szabadságharc 170. évfordulóján, az első független magyar kormány tagjainak nevére, tetteire mindig emlékezni fogunk, és emlékezni fogunk a névtelen százezrekre is, akik fegyverrel a kezükben, a szabadságharc zászlaja alatt, akár életüket is feláldozva küzdöttek Magyarország függetlenségéért, önrendelkezéséért, tehát a jövőjéért. Hozzátette: a mi történelmünk már régóta erről szól: megtanultunk küzdeni a szabadságunkért, a nemzetünkért.

– A szabadság ügye összeköti a régióban élő nemzeteket, így a magyarokat és a horvátokat is – emelte ki Cseresnyés Péter–, hiszen mindkét nemzet sokat tett és áldozott saját szabadságáért, önrendelkezéséért, függetlenségéért.Azért, hogy ma magunk dönthessünk a saját sorsunkról, jelenünkről és jövőnkről. Történelmünk arra tanít: nemzetünk fennmaradása érdekében minden időben és körülmények között bátran ki kell állnunk függetlenségünkért, hitünkért, elveinkért.Ki kell állnunk a szabadságunkért.

Az államtitkár úgy fogalmazott, akkor is így kell tennünk, ha egy arctalan hatalmi centrumból arra akarnak kényszeríteni bennünket, hogy hajtsunk térdet új honfoglalók előtt, hogy áldozzuk fel biztonságunkat, hitünket, hagyományainkat, svégül hazánkat és jövőnket is. Eleink sosem tettek ilyet, és nekünk sem szabad, mondta Cseresnyés Péter.

M-B Gy., P. Á.

 

Mi határozzunk!



Büszke magyar. A kép előterében Knezić Károly ükunokája

Petőfi Sándor emléktáblájának megkoszorúzását követően a Zágrábi Magyar Intézetben kulturális programok vártáka magyar kormány képviselőit és a horvátországi magyar civil szervezetek és kisebbségi önkormányzatok vezetőit.A rendezvényen először vett részt Mihalecz Józsefné, aki az egykori honvéd tábornok, Knezić Károly ükunokája.

Magyar József, Magyarország zágrábi nagykövete szerint példaértékű a helyi magyarság összetartása. Beszédében kiemelte, a magyar és a horvát is régi európai nemzet, ezért az összefogás az, ami elősegítheti a két szomszédos ország további fejlődést. A politikus szerint a nyolcadikként kivégzett aradi vértanú élete és halála a hősiesség és az összefogás örök példája, megtestesítője lehet minden magyar és minden horvát ember számára.­

– Knezić Károly élete és hősies jelleme az egyik legfontosabb összekötő kapocsmagyarok és horvátok között. Ő horvát apától és magyar anyától született, s már a forradalom kitörésének első napján a szabadságharc oldalára állt. Mikor Aradona vesztőhelyre vitték, eltűnődve a következőket mondta: „Milyen különös, hogy Haynau bíró is keresztény és én is az vagyok. Csak az ördög keverhette így össze a kártyákat.” Én azt kívánom, legyenek bármilyen vérbírók mellettünk, fölöttünk, legyenek bármilyen hatalmak körülöttünk, mi, magyarok és horvátok ne engedjünk a rosszakaróknak! Fogjunk össze, és a sorsunkat mi magunk határozzuk meg!

Ennek a cikknek a nyomtatott változata a Kanizsa Lokálpatrióta Hetilapban jelent meg. A megjelenés időpontja: 2018.03.21.

 

 

 

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.