Kanizsán nem okozott különösebb gondot a Volán sztrájk
A sztrájk azt bizonyította, hogy az autóbusz-vezetők mintegy kétharmada továbbra sem látja még indokoltnak a munkabeszüntetést – így reagált a Szolidaritás Autóbusz-közlekedési Szakszervezet által meghirdetett munkabeszüntetésre a VOLÁNBUSZ Zrt. Horváth Jácint, az ÉVE frakcióvezető-helyettese elmondta, az önkormányzathoz nem érkezett lakossági panasz az üggyel kapcsolatban, de főként a vasárnapi, egyetemi városokba való visszautazásban a kanizsai diákok körében okozott kellemetlenséget a munkabeszüntetés.
A VOLÁNBUSZ írásos közleményében úgy fogalmazott: „A Szolidaritás Autóbusz-közlekedési Szakszervezet által meghirdetett munkabeszüntetés második napján tapasztaltak szerint a Volánbusz munkavállalóinak óriási többsége nem támogatta a munkabeszüntetést, a sztrájkban ugyanis a teljes dolgozói állomány mindössze 14 százaléka vett részt. A hétfőn 16 órakor összesített adatok szerint a munkabeszüntetésben részt vevő autóbusz-vezetők aránya a teljes állományukhoz képest 21 százalék volt. Az adatok ugyanakkor vármegyénként jelentős különbségeket mutatnak.” Kanizsán és környékén is kimaradt jó pár járat, a forgalmas szakaszokat érintők közül is – kezdte Horváth Jácint. A pozitív visszhangból azonban arra következtetnek, hogy a kisebb kellemetlenségek ellenére az utasok támogatják a sofőrök ügyét.
- Nyilván a kimaradó járatok kellemetlenek voltak, hiszen budapesti, zalaegerszegi, szombathelyi járat is volt közte, tehát ezek elég forgalmasak, és amikor vasárnap iskolaidőben visszautaznak a diákok a főiskolákra, egyetemekre, akkor azért ez komoly gondot okozhatott egyeseknek, hogy mondjuk egy másik, zsúfoltabb busszal kellett menniük, vagy esetleg a vonatot kellett választaniuk, amit egyébként nem szoktak. De úgy gondolom, hogy ezt az utazóközönség valamennyire türelemmel tudta viselni, megértette azt, hogy a Volán dolgozói számára is szükséges az a béremelés, ami az egész országban a magas infláció miatt szükségessé vált - mondta el Horváth Jácint, az ÉVE frakcióvezető-helyettese.
Nem csak a fiatal generációnak, de az időseknek is okozhattak problémát a korábban megszokott, most viszont kimaradó járatok. Vlasics Józsefné Szepetneken él. Mint mondta, több falubelit is váratlanul ért, amikor hétfő reggel nem tudott hazajutni Kanizsáról. Ennek ellenére együttérez a sztrájkoló sofőrökkel, hiszen számos tényező miatt lenne indokolt a béremelésük.
- Gondolom mindenkit kellemetlenül érintett ez a dolog, viszont én igazat adok a sofőröknek, a Volán dolgozóinak, mert többnyire nagyon kevés a fizetésük, ahogy elmondják, és sokat dolgoznak, túlóráznak, meg azért a pénz romlása is közrejátszik, meg a felelősség ugye főleg, nagyon nagy a felelősségük, emberek életéért felelnek – tudtuk meg Vlasics Józsefnétől.
„Akár egy decemberi bérmegállapodás esélye is adott volt, ám az egyeztetési folyamatot végül megakasztotta a figyelmeztető sztrájk. A SzAKSz által megfogalmazott 25 százalékos bérkövetelés nem összeilleszthető a cégcsoport, illetve a nemzeti költségvetés lehetőségeivel, annak vitatott jogszerűsége és időzítése pedig aláásta a kölcsönös bizalmat, amely nélkülözhetetlen a 2024-es bérmegállapodás megkötéséhez” – ismertette a munkáltatói és a tulajdonosi oldal álláspontját Pafféri Zoltán, a MÁV Zrt. vezérigazgatója, a MÁV-VOLÁN-csoport Csoportszintű Érdekegyeztető Tanácsának mai ülésén. A közleményben ugyanakkor hozzátette, hogy 2024. január 16-án folytatni kívánják a bértárgyalásokat, így minden feltétel adott ahhoz, hogy – az elmúlt évek gyakorlatának megfelelően – még az esztendő legelején megszülethessen a 2024-re vonatkozó bérmegállapodás.
SZ.F.
(Borítókép: Kanizsa TV)