A politikatörténelmi nonszensz, a fekáliás átjáró és hová lett Cseresnyés Péter? – Közgyűlési sorok
Több szempontból is történelmi volt a nyári szünet utáni első soros ülés. A 2019-ben rajtoló, politikai és gazdasági viharokkal egyaránt teletűzdelt ciklus életében olyan még nem volt, hogy két politikus hozza be szóról szóra ugyanazt az előterjesztést a Vasemberházba. De az sem fordult még elő, hogy olyan hosszú legyen a tanácskozás, hogy a zárt ülés végét már ne tudja megvárni a Médiaház stábja.
Az idő előtti elindulásunkra az FC Nagykanizsa hétközi bajnokija miatt volt szükség, ugyanis a piros-kékek 17:30-kor kezdtek Kaposváron, ahonnan élőben közvetítettünk. S ha már focisták: a csapat megkapta a kért összeget a feljutást megcélzó projekthez, ez 2024-ig, az eredmények teljesítése mellett, összesen 119 millió forintot jelent. A helyi labdarúgás kivívta azon kevés ügyek privilégiumát, hogy mind a két oldal támogatja. Nem így a Rehab új ügyvezetőjének javadalmazási pontját. A helyi Fidesz azóta is az itt történteket támadja a közösségi oldalán. Szerintük ugyanis, ez a módosítás nem szól másról, minthogy „Fodor Csaba kádereit jutalmazzák”. Ahogy az várható is volt, a leváltott Szirtes Balázs esetét sem hagyták szó nélkül. A közgyűlésen több kormánypárti politikus megemlítette, hogy Szirtes korábban 60 százalékos béremelést kapott, most pedig azt is elfogadja az ÉVE, hogy az utódját lehessen jövőre premizálni. A vitában Schauta Marcell próbált érvelni, hogy ez nem 60 százalékos emelés, de Balogh László úgy replikázott, hogy aki szerint az 500 ezerről 800 ezerre való emelés nem 60 százalék, az üljön le, mert egyest kap. Schauta aztán a közösségi oldalán bővebben is kitért a miértekre, mint írja: „A Kanizsa Rehab Nonprofit Kft. ügyvezetőjének a javadalmazása 500.000 Ft/hóról 800.000 Ft/hóra úgy lett emelve, hogy ezzel együtt a prémium feladatok kikerültek a szerződésekből, amik teljesítésével korábban az ügyvezető plusz 3 havi bérre volt jogosult. Vagyis összességében 28%-os béremelés történt csak.” Fodor Csaba pedig már az ülésen kitért arra, hogy a Fidesz előszeretettel vájkál mások zsebében, de azt elfelejtik, hogy Balogh László és Bizzer András 30 százalékos fizetésemelést kapott, ráadásul csak az adómentes költségtérítésük annyi, mint egy átlagember bére. A polgármesterek, alpolgármesterek honoráriumát még 2022-ben emelte a kormány, ez esetünkben a következőt jelenti: Balogh Lászlónak havi bruttó 1 millió 300 ezer forint lett a fizetése, míg Bizzer Andrásnak ez az összeg 1 millió 40 ezer forint.
Érdekesség, hogy a közgyűlés utózöngéjeként egyik említett vitába sem állt bele az ÉVE a közösségi oldalon. Nem úgy a most először sorra kerül, „miről egyeztetett a nyáron Cseresnyés Péter és Balogh László” szemelvénybe. Csak a kérdést teszik fel a Facebookon, hogy „Az időjárásról egyeztetett Balogh László és Cseresnyés Péter?!”, valamint csatolják Balogh László hivatalos beszámolóját. A dokumentum – egyebek mellett – ezt tartalmazza: „Cseresnyés Péter Képviselő Úrral rendszeresen olyan aktuális problémák megoldásáról beszélünk, amelyek abból adódtak és sajnos adódnak is még, hogy a közgyűlési többséget a baloldali ÉVE-frakció gyakorolja, így a döntések sokszor hibásan, a várost hátrányosan érintve, olyan tartalommal születnek, ahogy azt dr. Fodor Csaba és frakciótársai elképzelik… Cseresnyés Péter Képviselő Úrral történt legutóbbi találkozásom során először a múlt heti időjárásról, a nyár végén beköszöntött kánikuláról beszélgettünk. Erre ráfűzve ötlött eszünkbe, hogy az augusztus 20-ai hétvégén lévő forróság, és más egyéb hátráltató szándék sem állhatott útjába annak a nagyszerű civil kezdeményezésnek, amelynek köszönhetően Nagykanizsa lakossága méltóképp ünnepelhette meg az államalapítást.” Fodor Csaba a Vasemberházban úgy értékelte e sorokat, hogy ha ezt a polgármester írta, akkor azért szomorú, mert Balogh László nem alkalmas polgármesternek. Ha pedig valamelyik kollégája, akkor azt ki kell rúgni a hivatalból. Horváth Jácint pedig arra emlékeztetett, Cseresnyés Péter 2014 óta egyszer sem érezte fontosnak, hogy megjelenjen a közgyűlésen. Fodor végigment a levél állításain: a közvilágítás kapcsán úgy érvelt, a Fidesz évekig 100 milliókat szórt ki az ablakon, míg az ÉVE legalább lépett, ha a kormánypártiakra hallgatnak, akkor még idén is csak sz@rakodnak. A hírhedt jet ski verseny kapcsán kifejtette, hogy az ÉVE adta át a területet ingyenesen(!), most mégis őket sározzák, mint aki keresztbe akart volna tenni a rendezvénynek. Az ÉVE-frakcióvezetője szerint véget kéne vetni a köntörfalazásnak, és végre arról beszélni, hogy miért nem gördült ki az első vagon a beígért gyárból, s akár zárt ülésen, de azt is le kell tisztázni, hogy milyen célból érkezett Kanizsára egy kínai delegáció. Annyi egy félig vagy tán egészen indulatos kiszólásból Balogh Lászlótól kiderült, hogy a befektetők nem akkumulátorgyárat hoznának Dél-Zalába.
A híres 588 millió korábban sem volt sétagalopp, hiszen hosszas minisztériumi levelezés, s felszólítás után derült ki, hogy miként lehet módosítani, közben jött a Sberbank-csőd és az infláció. A zárás is olyan lett, mint a forrás története, hiszen Balogh László és Fodor Csaba szó szerint ugyanazt az előterjesztést hozta a testület elé, ilyenre korábban még nem volt példa. Az ÉVE-frakció részéről hangsúlyozták: a közös beadást is felajánlották a polgármesternek, ő viszont ezt nem fogadta el. Balogh László viszont azt emelte ki: neki joga van arra, hogy olyan napirendet hozzon be, amit jónak lát, hiszen ezen az elven az összes olyan előterjesztést Fodor Csabának kéne behozni, amire igennel voksol az ÉVE. Végül Fodor Csabától szavazták meg, és fogadták el egyhangúlag a fejlesztési sort. Ebben szerepelnek okos zebrák, parkolóépítés a Munkás utca 10-nél, az Attila-óvoda villamosrekonstrukciója, járdák javítása, a Csó-tó útja a Zöldtáborig, s a víztorony felújítása, mintegy 190 millió forintból.
Érdekes vita alakult ki arról, hogy a Kinizsi 15-nél lezárják-e az átjárót az Erzsébet tér felé. Fodor Csaba többször firtatta, hogy Szabó Szilárd érintettsége okán nem is vehetne részt a szavazásban, míg Szabó több jogi passzust idézve védekezett, mondván, ha ott is lakik, joga van voksolni a kérdésről, végül azonban önként lemondott a szavazati jogáról. Károlyi Attila többször igazat adott a Fidesz-frakció vezetőjének az átjáró lezárása kapcsán. Végül, Fodor Csaba kérése nyomán, a döntést elnapolták a frakciók az ÉVE 8 igenjével.
MIKÓ-BARÁTH György
fotó: Horváth Zoltán