Komoly problémákat okozott a mezőgazdaságban is az eső
Gyengébb minőség és a tavalyihoz képest fele felvásárlási ár után, a sok eső volt a kegyelemdöfés a mezőgazdaságban. Zalában a kalászosok 10 százaléka még lábon áll, információink szerint a gazdálkodók többsége már nem is fogja learatni a terményt, annyira rossz az eső áztatta gabona minősége.
A nagy mennyiségű csapadék rendkívüli módon megnehezítette a gazdálkodók betakarítási munkáit, Zala vármegye adatai azt mutatják, a gabonafélék 90 százalékát már learatták – mondta el Sabján Krisztián, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Zala vármegyei elnöke. A szemnedvesség miatt sem tudtak várni a gazdálkodók a betakarítással, az esőzés miatt a minőség tovább romlott, mindez együtt eredményezi a tavalyinál rosszabb eredményeket.
–Nem csak a betakarítást, a talajmunkálatokat is megnehezíti ez a csapadékos időjárás. Amennyiben úgy látjuk, hogy a talaj felső rétegében a víztelítettség is marad, úgy ebben az esetben az őszi vetésű növények talaj-előkészületei is csúszásban lesznek. Ez alapvetően rányomja a bélyegét a jövő évi termésre, mondanom sem kell, hogy abszolút negatív irányban – véleményezte Sabján Krisztián, a NAK, Zala Vármegye elnöke.
A gabonafélék mellett a kertészeti növények is veszélyben vannak, a gombabetegségek mindenütt támadnak. A felvásárlási ár a tavalyinak a fele a világpiacon Sabján Krisztián szerint. Ráadásul lényegesen magasabbak az input költségek, így az utolsó csepp volt a pohárban az esőzés miatti minőség romlás – tette hozzá a szakember.
–A piacot sajnos nem a gazdálkodók befolyásolják, a világpiaci körülmények befolyásolják Magyarországon is. A tegnapi nap folyamán jelentették be ugye, hogy az Unió segítséget nyújt a gazdáknak, de úgy látom, hogy ez a hektáronkénti 10 ezer forint egy jelképes összeg az Unió irányából. Gazdálkodóként is azt tudom mondani, ki kell tartani, mert csak úgy lehet tovább – tette hozzá Sabján Krisztián.
A kalászosok 10 százaléka még lábon áll a megyében. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara zalai elnöke úgy tudja, vannak, akik már nem is fogják learatni a terményt, mivel az esőzés miatt olyan rossz a minőség, még a takarmánygabonához képest is, hogy kérdőjeles az eladhatósága.
V.A.
(Borítókép- Kanizsa TV)