Holnap „öregezők”, és egy csaló páros – anya és lánya – állnak bíróság elé
Holnap két „öregező” banda, és egy csaló páros – anya és lánya – is bíróság elé áll Zalaegerszegen. Az egyik, idős embereket fosztogató galeri megismételt eljárásban kénytelen az ítészek elé állni.
Jogerős ítélet várható holnap egy nyolc és fél millió forintos kárt okozó csalás bűntettével vádolt páros ügyében. A Zalaegerszegi Törvényszék dr. Mesterházy István vezette büntetőtanácsa másodfokú, nyilvános ülés keretében dönt majd véglegesen is N.-né M. K. és lánya büntetőperében, akiket első fokon már bűnösnek talált a tavalyi esztendő őszén a megyeszékhely járásbíróságán ítélkező dr. Seruga Teodóra tanácsa. A vád szerint N. M. K. szexuális kapcsolatot létesített a sértettel, eközben pedig, még 2000-ben, gyermeke született a férjétől, akinek a nevére rá is anyakönyvezték a gyermeket. N. M. K. azonban a szülés után azt állította a sértettnek, hogy a gyermeknek nem a férje, hanem valójában ő az apja, aki erre tekintettel, több alkalommal is támogatta anyagilag a nőt, illetve a gyermeket. A történet 2012-ben vett új fordulatot, mikor N. M. K. elhatározta: úgy szerez rendszeres anyagi juttatást a sértettől a családja részére, hogy hamis, illetve valótlan tartalmú okiratokkal azt a látszatot kelti, hogy a sértettnek bíróság által megállapított gyermektartásdíj fizetési kötelezettsége van feléje. N. M. K. a lányát, a büntetőügy II. rendű vádlottját is bevonta a tervébe, aki pedig az ügyvéd szerepét játszotta el, és akivel több, fiktív bírósági határozatot is készítettek. A sértettnek nem tűnt fel semmi: mikor megmutatták neki a hamis bírósági iratokat, ő azokhoz igazodva, összesen 8.590.000.-Forintot fizetett meg tartásdíjként és támogatásként a II. rendű vádlott folyószámlájára.
Meg kell ismételni az eljárást annak az időseket fosztogató párosnak az ügyében, akik Kaposvárról indulva egészen Zaláig utaztak, hogy pénzt szerezhessenek öreg, védtelen emberektől. A Zalaegerszegi Törvényszék dr. Mesterházy István vezette büntetőtanácsa tavaly ősszel helyezte hatályon kívül az elsőfokú, bűnösítő ítéletet D. A. és társa ellen, és kötelezte új eljárás lefolytatására a Zalaegerszegi Járásbíróságot. A holnap kezdődő megismételt eljárás vádirata szerint a terheltek 2014 decemberében elhatározták, hogy idős, megromlott szellemi és egészségi állapotban lévő vádlottakkal szemben fognak bűncselekményeket elkövetni, oly módon, hogy a II. rendű vádlott Kaposvárról indulva, kocsival kisebb településekre, idős emberekhez viszi társát, D. A. elsőrendű vádlottat, aki magát önkormányzati dolgozónak kiadva pénzt csal majd ki a sértettektől. Volt, ahol azt mondta, nyugdíj kiegészítést ad az önkormányzat, másnak azt, hogy a forgalomból kivont 10.000 forintos bankókat szedi össze, illetve a sorszámok felírást bízták rá, de hivatkozott arra is, hogy felmérést végez a sértett megtakarításairól, vagy éppen arról, hogy igényel-e ebédszállítást a jövőben. A vádlottak igyekeztek úgy alakítani a helyzetet, hogy a sértett rövid időre egyedül hagyja őket – például személyi igazolvány vagy nyugdíjas igazolvány, avagy a régi bankók megmutatást kérték –, s ezt kihasználva vitték el hét idős ember készpénzét. Az idős, beteg embereket 4 millió forintos kárt okozva fosztogató D. A. és társa sorsáról Szalai Csabáné dr. Horváth Katalin büntetőbíró fog majd dönteni a megismételt eljárás során.
Ugyancsak a holnapi napon, szintén „öregezők” állnak majd a Zalaegerszegi Járásbíróság dr. Seruga Teodóra vezette büntetőtanácsa elé is. Az idős emberek kifosztására „szakosodott” banda tagjait a vádiratot olvasva, nyugodt szívvel nevezetjük szívtelen bűnelkövetőknek, hiszen még az sem jelentett nekik akadályt, hogy egyik áldozatuk 91 esztendős volt… A három, harminc év körüli vádlott – D. G. és társai – 2015 őszén határozta el, hogy megromlott egészségi vagy szellemi állapotban lévő idős személyek – akik életkorukból adódóan korlátozottan képesek a bűncselekmény felismerésre, illetve elhárítására – sérelmére fognak bűncselekményeket elkövetni. Mindezt oly módon, hogy Kaposvárról indulva személygépkocsival más településekre utaznak, ott az idős személyekhez bemennek, nekik villanyóra vagy vízóra leolvasóknak adják ki magukat, és a megtakarított készpénzük elővételére veszik rá őket. Majd idős állapotukat kihasználva, az elővett készpénzt elteszik, és azzal távoznak az ingatlanból, illetve az ingatlanok közelében várakozó személygépkocsijukkal gyorsan elmenekülnek a településről is.
Ennek megfelelően a terheltek 2015. szeptember 23. napján, 10 óra körüli időben megjelentek egy csehimindszenti ingatlannál, egy 88 éves asszony házánál. A sértett házába az egyik elkövető bement, míg társa a közelben parkolt le. A házba bejutott elkövető azt mondta a sértettnek, hogy villanyórát jött cserélni. A konyhában iratokat kezdett kitölteni, majd arra kérte a sértettet, hogy mutassa meg a nyugdíjas szelvényét. Az idős asszony – korából fakadó könnyelműsége miatt – a kérésnek eleget téve bement a szobába, és ott elővett egy képeslapokból összevarrt dobozt, amelyben a nyugdíjas szelvénye mellett ott volt a megtakarított, 94 ezer Forint készpénze is, amelyet a vádlott kifigyelt. Ezt követően kimentek az udvarra a villanyórához, majd a terhelt egyedül visszasietett a házba, azzal az ürüggyel, hogy a papírjait bent hagyta a konyhában. Ekkor a korábban kifigyelt pénztároló dobozt magához vette, és azzal kifutott a házból az utcára, majd ott beugrott a rá várakozó gépkocsiba, és a helyszínről elmenekültek.
Legközelebb, 2015. november 4. napján, ebédidő környékén Győrben próbálkoztak, ott vízóra leolvasónak adva ki magukat. Egy 86 éves, idős embert szemeltek ki célpontnak, és a házába be is jutottak, azonban az utcán várakozó autó feltűnést keltett a szomszédságban lakó embereknél, és határozott fellépésüknek köszönhetően, az idős embernél tartózkodó, bűncselekményre készülő elkövetőnek ki kellett szaladnia a házból, majd társaival együtt el kellett menekülnie a helyszínről, így nem tudták eltulajdonítani a sértettől az otthonában lévő megtakarított pénzét.
A következő alkalommal Zalaegerszegen, egy 91 éves asszonyt szemeltek ki maguknak. 2015. november 18-án, a délelőtti órákban csengettek be a ház kertjében tartózkodó sértetthez, majd azt mondták neki, hogy villanyóra-leolvasók, és túlfizetés miatt pénzt is hoztak neki. A sértett beengedte őket, míg egy társuk a ház előtt gépkocsiban várakozott, és telefonon tartotta velük a kapcsolatot annak érdekében, hogy a bűncselekmény elkövetése közben ne zavarják meg őket, illetve, hogy a bűncselekmény elkövetése után a helyszínről gyorsan el tudjanak menekülni. Az egyik vádlott az idős sértettnek a házban azt mondta, hogy vissza kell neki adnia a túlfizetésből, mivel csak nagy címletű bankjegy van nála, emiatt a sértett elővette és a nappali asztalára tette a 210 ezer Forint készpénzét tartalmazó pénztárcáját. Eközben a terhelt telefonált a ház előtt várakozó társának, hogy segítsen a sértett figyelmét elterelni és pénztárcáját eltulajdonítani. A ház előtt várakozó bűntárs ekkor becsengetett a házba, amelyre a sértett elment ajtót nyitni, és ezalatt a nappali asztalára tett bukszát a másik két személy eltette, majd távoztak a házból. A három férfi többrendbeli és különbözőféleképpen minősülő kifosztás bűntette, és kifosztás bűntettének kísérlete miatt fog felelni a megyeszékhely járásbíróságán.
Papp Attila