Falfirkák – Sebhelyek a város testén

facebook megosztás

Nagykanizsán évtizedes problémát jelent a közterületek azon rongálási módja, amikor önjelölt művészek örökítik meg kézjegyüket az épületek falain. A júniusi közgyűlésen több javaslat is született a falfirkák számának visszaszorítására, illetve azok eltüntetésére.

Stábunk az idei évben is többször foglalkozott már az illegális falfirkákkal. A Magyar utca 77. szám alatt álló ingatlanon évek óta virított egy horogkereszt, míg a Szent Flórián téren és a Vár úton egy rendőrt becsmérlő üzenet kapott helyet. Ezek szélsőséges esetek, hiszen az egyik esetben egy gyűlöletjelképről beszélünk, míg a másik egy személy elleni uszítás céljából készült.  A belvárosban ilyen jellegű firkálmányok nem sűrűn fordulnak elő, azonban egyetlen csík lefújása is ugyanolyan rongálásnak számít.

 A firkálás a város egész területén óriási problémát jelent, hiszen nemcsak az ingatlanok értékét csökkenti, de a teljes látképet is rongálja. Elég csak megnézni a Vasemberház területét, az egykor szebb napokat látott épületet, amelynek udvarában vendéglátóhelyek is helyet kaptak és ahol megnyílhat majd Nagykanizsa képtára is. Firkálmányok, borítják szinte teljes egészében az épületet. Fontos elkülöníteni a firkálást, vagy úgynevezett tagelést a graffititől, utóbbi az utcai művészetek egyik alapjának számít, számos kép, karikatúra, portré készül ezzel a technikával, valamint akár a környezetet is megszépítheti. A tag ugyanakkor nem szól másról, minthogy egy ambiciózus illető megörökíti adott helyen, hogy ott járt, mindezt egyfajta odafirkált aláírással teszi. Kanizsa pedig hemzseg ezektől, egy normál, valóban értékkel bíró alkotásra jut körülbelül tizenöt firkálmány. Ezeknek az eltüntetése a tulajdonosok feladata, az önkormányzat pályázat útján a javítási költségek 40 százalékát tudja állni.

 Ez az összeg a következő évtől növekedni fog. Akadtak azonban ezen felül alternatív megoldási javaslatok is, Károlyi Attila szerint a falfirkászoknak biztosítani kellene egy olyan területet, ahol szabadon kiélhetik a „művészetüket”, Berta Krisztián úgy látja, van ráció képviselőtársa ötletében, mert így azok hasznosan tudnának cselekedni, akik alkotni szeretnének és nem rongálni.

– A rendőrség bizonyos tagelések alapján most is be tudja azonosítani az elkövetőket és ellenük fel tud lépni. Nekünk önkormányzati szinten kevesebb tér áll a rendelkezésünkre, mi csak az eltávolításban tudunk hathatósan részt venni. Ezért született olyan rendelet, hogy jobban támogassuk a falfirkák eltüntetését. Károlyi képviselőtársam ötletét én is maximálisan tudnám támogatni és ha létrehoznánk egy ilyen falat, azzal teret adnánk a művészet ezen ágának és ott ki tudnák élni magukat a graffitisek – nyilatkozta Berta Krisztián önkormányzati képviselő.

A Btk. értelmében minden olyan rongálás, amely meghaladja az 50 ezer forintot bűncselekménynek számít, amely értéktől függően pénzbírsággal vagy akár szabadságvesztéssel is sújtható.

KÁLOVICS Tibor

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.