Év végéig meg kell állapodnia a kanizsai önkormányzat és a kistérségi társulás tagjainak a kilépés feltételeiről

facebook megosztás

Nagykanizsa önkormányzata kötelezően ellátandó feladatai, például a szociális ellátás biztosítása miatt döntött úgy, hogy kilép a Kistérségi Társulásból. Emellett Schauta Marcell, Nagykanizsa–Surd–Zalakomár Szociális Társulásának elnöke elmondta, nincs értelme a városnak 9 millió forintnyi tagdíjat fizetnie, hiszen évek óta egyre csökken a társulás jelentősége.  

A legutóbbi soros közgyűlésen döntött a város arról, hogy Nagykanizsa kilépjen a Nagykanizsa és Térsége Önkormányzati Társulásból. A grémiumon belüli konfliktus valójában akkor kezdődött, amikor Balogh László helyett Schauta Marcell lett a város delegáltja, aki a szociális ellátás teljesítéséhez kérte a társulás segítségét a Bajza utca 2 szám alatti épületük ingyenes ingatlan-használatbavételén keresztül. A tagönkormányzatok polgármesterei ezt azonban megtagadták. Ugyanakkor a kiválásnak nem ez az egyedüli oka. Schauta Marcell elmondta, 2017-ig bezárólag több, korábban önkormányzati feladat, például a közoktatás került át az államhoz, aminek következtében a társulás elvesztette relevanciáját. 

–Illetve történtek olyan jogszabályi változások 2017 január elsejétől, például hogy Család-és Gyermekjóléti Központot társulás már nem üzemeltethetett, kizárólag járási központ illetve megyei jogú város, tehát ezek a feladatok jogszabályi változások miatt ezek kikerültek. Ugyanakkor a társult tagönkormányzatok is a feladataikat igyekeztek saját maguk megtervezni, így például a szociális ellátást sok önkormányzat a Magyar Vöröskereszttel közös szerződésben látja el, ezt Nagykanizsa Megyei Jogú Város a Nagykanizsa–Surd–Zalakomár Szociális Társulás –fogalmazott Schauta Marcell, a Nagykanizsa–Surd–Zalakomár Szociális Társulás elnöke.

A kiválásról legkésőbb június 30-ig kellett dönteniük, Balogh Lászlónak azonban még alá kell írnia az erről szóló határozatot. Ezt követően 2023 év végéig kell megállapodniuk a tagönkormányzatokkal a kilépés feltételeiről, a vagyonnal pedig el kell számolniuk.

– Illetve meg kéne állapodni a későbbiekben arról is, hogy például az ingatlan esetében a fennmaradó vagyoni hányadot, ami a társult önkormányzatokat illeti, annak mi lesz a sorsa. Én azzal számolok, hogy ahhoz, hogy a társulás működni tudjon, nekik szükségük lesz arra, hogy Nagykanizsa ezt a vagyoni hányadot megvásárolja, ennek a fedezetét a jövő évi költségvetésben nekünk biztosítani kell. Ha meg elhúzódik a vagyonnak az átadása, kiadása, akkor viszont január elsejétől az immár Nagykanizsa tulajdonában lévő Bajza utca 2-ben ingatlanhasználati díjat kellene fizetnie a társulásnak – tette hozzá Schauta Marcell.

Schauta Marcell reméli, hogy a folyamat gyorsan és kölcsönös egyetértésben fog megvalósulni. Azt is hozzátette, ezzel a lépéssel a 26 tagönkormányzat is jól jár, hiszen ilyen módon saját elképzeléseik szerint tudják alakítani a társulás működését: dönthetnek a székhelyükről, feladataikról, és az összes pályázati forrást a saját településükre tudják fordítani.  

SZ.F.

(Borítókép: Kanizsa TV)

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.