Történelmi hét a Vasemberházban

facebook megosztás

Sok mindent élt át Nagykanizsa és a város aktuális vezetése a 20. és a 21. században. Az azonban biztosan kuriózum, hogy három napon belül háromszor üljenek össze a városatyák. Április 24-én dupláztak a felek, ennek a miértje már önmagában megér egy misét, s ezt követte még a 27-ei soros közgyűlés. Sajnos olyan túl sok mindent nem lehet felsorolni a jelenből, amiben Kanizsa országosan élen jár, de nem sok település büszkélkedhet azzal, hogy a testülete már tizenegyszer tanácskozott 2023-ban.

Az eredeti tervek szerint április 24-én az 1,3 milliárd forintos pályázati támogatás felhasználása került volna a frakciók elé, azzal a céllal, hogy a projektek befejezési határidejét november 30-ra módosítsák. A fejlesztések közbeszerzéséről szóló szemelvényt az ÉVE-frakció zárt ülésre tette, ezt már a köszöntőjében nehezményezte Balogh László. A polgármester azt is kifogásolta, hogy fajsúlyos döntést kellett volna hozniuk egy szóbeli előterjesztés alapján. Ezt Fodor Csaba, az ÉVE-frakcióvezetője a közgyűlésen és az értékelőjében is cáfolta, mondván, ő pénteken – április 21. – tájékoztatta Balogh Lászlót és Bizzer Andrást a napirend lényegéről, és azt is elmondta, hogy írásban csak hétfőre lesz kidolgozva a pont. Erre jött még egy csavar, hiszen a Fidesz-frakció tagjai nem írták alá azt a titoktartási egyezményt, amihez a többségi koalíció kötötte a közbeszerzések tárgyalását. Ezt Balogh László, Bizzer András és Szabó Szilárd is kritizálta, ami nem meglepő, hiszen a közösségi médiában egyértelműen az energetikai projekt köré építi a kampányát a helyi Fidesz. A kormánypárt dél-zalai oldala ugyanis folyamatosan posztol a szerintük veszélyben lévő beruházásokról. Legutóbb ezt tették ki: „Megy a titkolózás, biztos nem véletlenül. Folyamatban lévő közbeszerzésre hivatkozva zárt ülést rendeltek el, ám Fodor Csaba szóbeli haknijából kiderült, hogy ezt nem indokolta más, mint valaminek az elfedése, elrejtése…Az üres okoskodásairól, vagy inkább mellényúlós okoskodásairól elhíresült „bukott” Horváth Jácint miért beszélhetett folyamatban lévő közbeszerzésről?!”

A már megszokott, személyeskedő stílusban készülő írásokból csak április közepe óta született hét darab. Így az is érthető, hogy Balogh László tovább kötötte az ebet a karóhoz, és a hétfő délelőtti ülésen összehívott egy újabbat, még aznap délutánra, egyetlen ponttal. Itt elkezdte felolvasni, hogy melyek valósulnak meg, és melyek azok, amik kieshetnek. Mint később kiderült, a Rózsa Óvoda, a Kertvárosi Óvoda és a Napraforgó Bölcsőde került a kimaradók listájára. Horváth Jácint és Fodor Csaba azonnal közbevágott a hétfő délutáni ülésen, hiszen szerintük ezen információk kiadása akkor törvénysértésnek minősült. Erről a következőket posztolta a többségi frakció: „…A Nagykanizsai Városfejlesztő Kft. ügyvezetőjének lejáratására, vegzálására berendezkedett Fidesz frakció viselkedése nemcsak a közgyűlésre, de az egész városra toxikus. Nemcsak a közgyűlés légkörét mérgezik, de kezdettől fogva Nagykanizsa város számára fontos projekteket igyekeznek ellehetetleníteni.”

A duplázás után jött a csütörtöki, soros közgyűlés, ami az előzmények ismeretében egy meglepően diplomatikus hangvételű ülésre sikeredett. Ebben nyilván az is közrejátszhatott, hogy a városi cégek beszámolóit levették a napirendről. Az interpellációknál Szabó Szilárd próbált némi hangulatot generálni, hiszen megemlítette Tar Mihálynak egy ATV-s összeállítását. Ez arról számolt be, hogy több mint ezer köbméter illegális szemét szennyezi Nagykanizsa zöldövezeti részét. Az anyag Szabó szerint a várost rossz színben tünteti fel. Az ÉVE ebbe a vitába nem állt bele, hiszen Fodor Csaba elmondta, ennek semmi köze a kanizsai közgyűlés munkájához. Szintén Szabó előterjesztése volt az Alsó Szabadhegyi út Pásztor utcától délre eső szakaszának felújítása. A Fidesz-frakció vezetője szerint erre megvan a forrás, hiszen a mart aszfaltos takarás költsége maximum 4 és félmillió forint. Végül nem lett meghozva ez a döntés, amit Fodor Csaba azzal indokolt, hogy a szabadon felhasználható maradványösszeget egyben kell látniuk ahhoz, hogy a város útfelújításairól döntsenek.

A közgyűlés másnapján, azaz április 28-án tartott sajtótájékoztatót az ÉVE a még 2023-ban megvalósuló fejlesztésekről, itt az Alsó Szabadhegyi útról nem esett szó. Ellenben 45 darab új parkolóhely épül a Keleti városrészben, bővül a térfigyelő-kamerarendszer, valamint felújítják a Sörgyár utcát. Ez a hármas blokk indul leghamarabb, esetükben júniusban már elkezdik a kiépítést. Még idén felújítják a Sugár út 12 helyi védelem alatt álló kerítését, kicserélik a Medgyaszay Ház klímaberendezést, elkészül az Attila utcai óvoda villamosrekonstrukciója és megoldódnak a Ligetvárosi óvoda tetőgondjai. Mindezek mellett Miklósfán az Iskola utca és a Csó-tóhoz vezető út is megújul, négy korábbi helyen új kamerát szerelnek fel, míg 11 helyszínre, köztük a Városkapu autóbusz-megállójához, összesen 22 kamerát építenek ki. Az új helyszínek között van még a Hevesi utca három kereszteződése és egy körforgalma, valamint a Balatoni utca két gyalogátkelője.

MIKÓ-BARÁTH György

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.