Odafigyeléssel elkerülhetők az elektromos tüzek
Szombatra virradóra egy családi ház külső villanyóraszekrénye égett és füstölt Zalaszentivánon, az egyik beizzott kábelét pedig a helyszínre kiérkező zalaegerszegi hivatásos és a helyi önkéntes tűzoltók találták meg a fal megbontását követően. A tüzet időben észlelték, így nem történt nagyobb baj. Ugyanakkor a lakástüzek keletkezési okai között gyakran fordul elő az elektromos eredet, amit egy kis odafigyeléssel elkerülhetünk!
Egyre növekvő számú elektronikai berendezéssel vesszük körbe magunkat napjainkban, olyan berendezésekkel, tárgyakkal, melyek segítségével könnyebbé válik több dolog elintézése, azonban arra is ügyelnünk kell, hogy minél több ilyen eszközünk van, annál nagyobb a lakástűz kockázata is. Az újszerű technológiák megjelenésével az áramforrásokat hosszú ideig, sokszor megszakítás nélkül használjuk.
Az elektromos jellegű tűzesetek vagy az áram által működtetett eszköz, berendezés meghibásodása miatt (a belsejében rendellenes hőképződés indul), vagy a hálózat hibája miatt alakulnak ki. Utóbbiak főleg a régi építésű házaknál jellemzőek, hiszen azok elektromos hálózatát nem a modern kor terheléséhez tervezték. A mikrohullámú sütők, a klímaberendezések, a mosó-, szárító-és mosogatógépek túlterhelhetik a régi hálózatokat. Intő jel például, ha többször pislákol a lámpa, vagy szikráznak a konnektorok, esetleg enyhe olvadt műanyag szag terjeng a lakásban. Ilyenkor cselekedni kell, és érdemes kicseréltetni a hálózatot!
Nagyon fontos, hogy ügyeljünk arra is (hiszen így elkerülhetjük a lakástüzet), hogy
- nagy teljesítményű készülékeinket – elektromos kandalló, automata mosógép, szerszámgépek – ne használjuk egyidejűleg!
- amikor már nem használjuk például a kávéfőzőt, a vasalót, a hősugárzót, vagy a mosógépet, minden esetben kapcsoljuk ki a készüléket! A legbiztonságosabban akkor járunk el, ha ki is húzzuk a csatlakozóját a konnektorból
- ha tönkremegy egy biztosíték, akkor azt csak szakemberrel cseréltessük, vizsgáltassuk felül! A házi barkácsolás tűzveszélyes!
- elektromos tüzet eszünkbe se jusson vízzel oltani! Az oltáshoz használjunk porral oltó készüléket, vagy ha nincs a háznál, akkor használhatunk homokot, esetleg valamilyen nem gyúlékony, nagy felületű anyagot, amely elzárja az oxigént a tűztől!
- ha látunk esélyt a tűz megfékezésére és eloltására, akkor azt azonnal kezdjük meg! Ha nincs ilyenre lehetőség, akkor az első dolgunk a tűzoltók értesítése legyen, és csak utána kezdjünk bele a tűz oltásába, illetve a kármentésbe!
- túlmelegedés, rendellenes működés, furcsa, égésre utaló szag esetén azonnal válasszuk le az elektromos berendezést a hálózatról, húzzuk ki a konnektorból!
- használat előtt nézzük át elektromos berendezéseinket, a csatlakozókat és a vezetékeket, hogy nincsenek-e eltörve, megrepedve!
- ne terheljük túl a hosszabbítókat, elosztókat, több elektromos hosszabbító kábelt ne csatlakoztassunk egymásba!
- ne használjunk hosszabbítót, kábeldobot feltekerve! A feltekert kábel terhelve túlmelegszik, megolvad, tüzet, égési sérülést okoz!
- ha nyaralni indulunk, vagy hosszabb időre elutazunk, ne hagyjuk áram alatt, konnektorba dugva az elektromos berendezéseket, mivel ezek még kikapcsolt, készenléti állapotban is fogyasztóként üzemelnek! Esetleges meghibásodásuk tüzet okozhat!
- kizárólag szabványos elektromos készülékeket használjunk! A szaküzletek csak ezeket árulják! A piacokon vásárolt bizonytalan eredetű villamos készülékek veszélyesek!
- lámpáinkban mindig a foglalatnak megfelelő méretű és teljesítményű izzókat használjunk!
- az elektromos hálózatban keletkezett hibákat minden esetben szakemberrel javítassuk meg!
Ha bajt észlel, azonnal hívja a 112-es segélyhívót, és kérje a tűzoltók segítségét!
Zala Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság
(Borítókép: Illusztráció)