Kiállítással emlékeztek Petőfire a zalai éremgyűjtők
Petőfi Sándor születésének 200. évfordulója alkalmából rendezett kiállítást a Magyar Éremgyűjtők Egyesületének Zalai Csoportja a hétvégén a Hevesi Sándor Művelődési Központban. A szokásos csere és adásvétel mellett a költőhöz kapcsolódó műtárgyakat is láthattak az érdeklődők.
Petőfi élete és munkássága teljesen egybefonódik a magyar nemzettel, ezért tartja fontosnak a zalai csoport, hogy őrizzék az emlékét.
– Nincs még egy ilyen termékeny költő. Közel ezer verset írt, ebből az ezerből olyan 40-50 töredékként maradt fent kéziratban, de maradtak fent lényeges kéziratai is, többek között a Nemzeti dal kézirata, ami itt látható a tárlóban, de hangsúlyozom, autentikus kópia. Tehát nem eredeti, mert az irtózatos kincs –emelte ki Farkas István József, a Magyar Éremgyűjtők Egyesületének Zalai Csoportjának titkára.
Emellett a 12 pont és Orlai Petrich Soma képeinek kópiái is a tárlat részét képezték, de megtekinthetők voltak a számos kanizsai köztér szobrát alkotó, Rétfalvi Sándor művei is. A bélyegek és bankjegyek közül Farkas István kiemelt egy, a Horthy-korszakban kiadott, 50 pengőst.
– Ez Horváth Endre bankjegytervezőnek az alkotása, ő volt az, aki a mai napig is világrekordot vezet, mert hatvan éven keresztül voltak bankjegyei forgalomban a pengő- és a forintrendszerben. A forintrendszerben is van egy tízforintos, egy papír tízforintos, ami a ’71-es évig volt forgalomban. Ezen a dagerrotípiára hajazó portré, a híres fénykép van rányomtatva – tette hozzá Farkas István József.
Március 15-e után az Ősze András Galéria helyett a HSMK aulájában tekinthetik meg a kiállítást az érdeklődők.
SZ.F.
(Borítókép: Kanizsa TV)