A zsidóság hitéleti és családi emlékeiből nyílt kiállítás

facebook megosztás

Hit és megmaradás – a nagykanizsai zsidóság hitéleti és családi emlékei címmel nyílt ma kiállítás, a Nagykanizsai Zsidó Hitközség és a Kanizsai Zsinagóga Alapítvány szervezésében. A tárlat csak előzetes egyeztetés alapján látogatható.

Gerendás Péter Liszt Ferenc-díjas zeneszerző, előadóművész, szövegíró nagykanizsai kapcsolattal is rendelkezik, és közreműködése emelte a kiállítás fényét. Emlékbeszédet Radnóti Zoltán, az újbudai Bét Sálom zsinagóga főrabbija mondott.

– A szentírásban, amit mi Tórának nevezünk, azt valljuk, hogy a Jóisten írta szóról-szóra. Vannak benne parancsolatok, 613. Hogy eleink igyekeztek tartani, látjuk a kegytárgyaikat, az imaszívtől az imasálig, imakönyvek, hanukai mécsesek. Ám az ilyen fizikai tárgyak mellett a Jóisten mondott még valamit. Hat alkalommal írta azt a szót le, hogy emlékezz valamire. Azaz kapott a világ hat dolgot, amire emlékezni kell – mondta el Radnóti Zoltán, az újbudai Bét Sálom Zsinagóga főrabbija.

Ezt a hat rövid mondatot és a hozzáfűződő gondolatokat említette beszédében a főrabbi. A kiállítást Heisler András a MAZSIHISZ elnöke nyitotta meg.

– A zsidó önkép kialakításában ezek a tárgyi emlékek rendkívül fontosak. Legalább olyan fontosak, mint amikor hivatkozási alapot jelentettek a XIX. században az emancipációs és recessziós küzdelmek során. Orvell azt írta az 1984-es regényében – és most itt egy idézet van – „minden ködbe veszett, a múltat eltörölték, az eltörlés műveletét elfelejtették, és a hazugság valósággá lett” És amikor ilyen kiállítást látunk, pont a hazugság ellen, a valóság irányába tudunk dolgozni – hangsúlyozta Heisler András, a MAZSIHISZ elnöke. 

A tárlat kizárólag előzetes egyeztetés alapján látogatható a nagykanizsai Zsidó Hitközség főúti épületében.  

V.A.



(Borítókép: Kanizsa TV)

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.