Autótűz: ha van oltóeszköz, kevesebb a kár

facebook megosztás

Két autó vált már idén Zalában a lángok martalékává, Söjtörön pedig tegnap menet közben gyulladt ki egy kamion. Utóbbi helyszínen a sofőr porral oltó készülékkel gyorsan megfékezte a bajt. Ugyan a személyautók esetében nincs előírva a tűzoltókészülék, mint tartozék, mégis tanácsos beszerezni.

Az autók esetében a tűz leggyakrabban a motortérben, illetve az utastérben keletkezik. A járműveknél is a tűz megelőzése a cél, így fontos, hogy a jármű műszaki állapota megfelelő legyen. Sok esetben a motortérben szivárgó üzemanyag, a hidraulikus eszközöket működtető olajok valamint a lerakódott benzin és gázolaj maradványok jelentenek tűzveszélyt. A folyadékok szivárgásának oka lehet elhasználódás, vagy javítási, szerelési hiba, esetleg valamilyen törés, vezetékrepedés, kopás, illetve tömítetlenség. 

Tanácsos időközönként ránézni az autó műszaki állapotára, hiszen az is előfordulhat, hogy egy rágcsáló a motortérbe szabadulva fontos vezetékeket rongál meg, amik szintén növelik a tűz kockázatát. Amennyiben ilyen állati nyomokat fedezünk fel induláskor a jármű körül, célszerű egy pillantást vetni annak állapotára. 

Az elektromos meghibásodásokból eredő tüzet okozhatja például a szakszerűtlenül beszerelt hangrendszer, az utólag és helytelenül beszerelt világítás, az egyéb elektromos javítások, de az elhasználódásból eredő hibák is, így például a biztosítéktábla meghibásodása vagy annak felelőtlen kiiktatása. 

A legtöbb esetben alig néhány perc elteltével teljesen kiég a jármű, így szinte az egyetlen esély annak megmentésére, ha kézi tűzoltó készülékkel haladéktalanul megkezdjük a tűz oltását. Bár nem előírás, viszont célravezető, hogy akinek lehetősége van rá, tartson tűzoltókészüléket a gépjárműben. Egy kezdetleges tűz megfékezésére teljesen alkalmas, és nem foglal nagy helyet. 

Amennyiben rendelkezünk tűzoltókészülékkel, akár egy gépjármű teljes kiégését is meg tudjuk akadályozni. Ha a jármű motorterében csapnak fel a lángok, úgy nem árt az óvatosság, ugyanis annak felnyitásakor a friss levegő hatására a tűz hirtelen kicsap a motorháztető alól.

Fokozottan figyeljünk a járművünkre veszélyt jelentő tűzforrásokra és ennek fontosságára hívjuk fel a környezetünkben élők figyelmét is, hogy megelőzhetőek legyen a gépjárműtüzek. Ha menet közben füst- vagy égett szagot érzünk, azonnal álljunk félre! Először az utasok biztonságáról kell gondoskodni és csak ezután foglalkozzunk a járművel! 

Baj esetén pedig azonnal tárcsázni kell a 112-es segélyhívó számot és kérni kell a tűzoltók segítségét! 

Zala Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság

(Borítókép: Mihádák Zoltán/MTI)

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.