„ A tudomány városává tette Veszprémet” – Száz éves lenne Dr. Polinszky Károly, az egyetem alapítója
Megemlékezést tartottak az egyetem alapítója, Dr. Polinszky Károly születésének 100. évfordulója tiszteletére pénteken a Pannon Egyetem Polinszky termében. A Kossuth-díjas vegyészmérnök, oktatáspolitikus, a kémiatudomány doktora munkája eredményeként jöttek létre, majd évekig irányítása alatt működtek a Veszprém városát a hazai vegyipar egyik felsőoktatási és kutatási bázisává tevő intézmények.
„Az egykori Veszprémi Vegyipari Egyetem jogutódja, a Pannon Egyetem közössége nem múló tisztelettel emlékezik születésének századik évfordulóján alapító dékánjára, későbbi rektorára, Polinszky Károlyra, aki 73 évvel ezelőtt Veszprémet egyetemi várossá, a Balatontól északra fekvő egész országrész szellemi-tudományos központjává tette.”- hangsúlyozta köszöntőjében Gelencsér András rektor. Kiemelte: a tudományban és a művészetben többen váltak világhírűvé fiatalon, de arra aligha akad példa, hogy valaki a tudományszervezésben 27 éves korában alkosson maradandót. „Ma elképzelni sem tudnánk, hogy egy frissen végzett doktorandusz egy vidéki város kukoricaföldjén egy máig hatóan nemzetközileg elismert és sikeres műszaki egyetemet alapítson.” A rektor szerint ez a világháború utáni magyar történelem sajátos adottságai mellett egyedül Polinszky Károly felülmúlhatatlan szervezőkészségének és eltökéltségének volt köszönhető. „Kései utódokként mindent elkövetünk, hogy intézményünk méltó maradjon az alapító Polinszky Károly máig élő szellemi örökségéhez.”- tette hozzá Gelencsér András.
Porga Gyula, Veszprém polgármestere elmondta: jelentős részben Polinszky Károlynak köszönhető, hogy Veszprém ma már a kultúra, a tudomány és a felsőoktatás városa is, a jelentős magyar egyetemi központok egyike. Polinszky Károly „várost” alapított a városban, egyetemet adott Veszprémnek, és a tudomány városává tette azt. „Polinszky emléke nem csak egykori munkatársai, tanítványai körében él elevenen. Veszprém egész kultúrájára, szellemi életére rányomta bélyegét felbecsülhetetlen munkásságával, színes egyéniségével. Az általa nevelt szakemberek, tudósok és tanárok máig büszkén vallják magukról, hogy Polinszky-tanítványok. A fiatalság és a jövő városának polgármestereként magam is rendkívüli tisztelettel adózom e nagy tudós és tudományszervező emlékének, aki Veszprémet pezsgő szellemi központtá változtatta. Olyan várossá, amely nem csak történelmi hagyományaira büszke, de tudományos eredményeire és kulturális életére is.” – mondta.
Kovács Kristóf, a Pannon Egyetem nyugalmazott docense felidézte: az 1949-ben alapított Veszprémi Egyetem ma a Dunántúl egyik legdinamikusabban fejlődő felsőoktatási intézménye, a közel 10 000 hallgató, 5 kar, 6 képzési helyszín, 10 doktori iskola segíti a regionális tudásközpont szerepének betöltésében. Az alapítás pillanatában szakegyetemnek szánták, ez mára klasszikus universitásszá fejlődött, amely „a tudományok szabad, jóleső, önkéntes együttéléséről” szól. Az elmúlt 55 esztendő a nehézségek ellenére kifejezetten sikertörténetnek tekinthető, iskolapélda a magyar felsőoktatás történetében. Polinszky Károly kezdettől fogva tudatában volt annak, hogy az egyetem feladata sokkal több, mint a felsőfokú oktatás: be kell kapcsolódni a város kulturális és társadalmi életébe, támogatni kell az értelmiségiek közötti kapcsolatokat, segíteni kell az általános és középiskolában tanító tanárokat. Hozzátette: A magyar oktatás nagy egyéniségei sorába méltán illeszkedik Polinszky Károly, aki a 20. század magyar felsőoktatásának fejlesztésében alkotott maradandót.
Forrás: uni-pannon.hu
(Borítókép: Budapest, 1974. május 13. Polinszky Károly Kossuth-díjas vegyészmérnök, akadémikus, miniszter 1922. március 19-én született Budapesten. Meghalt 1998. augusztus 15-én Budapesten. A képen: Polinszky Károly oktatási miniszter (j) leteszi az esküt Losonczi Pál, az Elnöki Tanács elnöke elött az Országház Munkácsy-termében. MTI Fotó: Szebellédy Géza)