Egy évezred fizetőeszközei egy helyen
Börzét és kiállítást rendezett a Magyar Éremgyűjtők Egyesületének Nagykanizsai Csoportja vasárnap a HSMK-ban. Az érdeklődők Szent István korától napjainkig tekinthettek meg pénzeket a független Magyarország korából.
Több hónap után ismét érembörzét és kiállítást rendeztek a Hevesi Sándor Művelődési Központban, így a numizmatika szerelmesei vették birtokukba az épületet vasárnap délelőtt. A kiállítás során több mint 1000 év fizetőeszközeit tekinthették meg a látogatók a nap során az Árpád-ház korától a vegyesházi királyok időszakán át egészen a modern forintig. Ahogyan azt Farkas Istvántól a Magyar Éremgyűjtők Egyesületének Nagykanizsai Csoportjának titkárától megtudtuk, a legértékesebb kiállított érmének egy, Szent István király által veretett dénár számít, amelyből nagyjából 150 darab maradt fenn az utókor számára.
– Teljesen vegyes az eladásra kínált érem, a bankjegyektől az érmekig, a külföldi, a magyar, mindenféle náció megtalálható. A kiállítás az kizárólag a független Magyarország pénzei abból a korból, amikor a függetlenség fennállt – mondta el a kiállításról Farkas István.
Az eladók szokás szerint a világ minden részéről kínáltak eladásra vagy cserére érméket, bankjegyeket, sőt akadt olyan is, aki monarchiakorabeli kardokat, tőröket, például az utolsó magyar huszárezred fegyverét árulta a börze során.
– Ezek szúró és vágófegyverek. Ezek a régi mondás szerint szorosan kapcsolódnak a pénzhez. Régen is, a középkortól fogva együtt volt a pénz a fegyverekkel – mondta el Tarjáni István.
Az egyesület a következő börzéjét Keszthelyen rendezi meg június második vasárnapján, Nagykanizsára legközelebb november második vasárnapján lesz vásár a tervek szerint.
K.T.
(Borítókép: Kanizsa TV)