Kit rejt a megnyerő profil?
Vannak sikertörténetek, nagy szerelemmel és házassággal végződő társkeresős találkozások. Ebben az írásban azonban nem a szerencsés pártalálásról lesz szó.
Egyre népszerűbb az online társkeresés, de az internetes randizás az örömök mellett veszélyeket is tartogat az óvatlan felhasználóknak. Nem kell messzire menni ahhoz, hogy az ember meghökkentő tapasztalatokat halljon olyanoktól, akik a társkeresők segítségével próbáltak társra lelni. Számos alkalmazás, ingyenes és fizetős oldalak állnak a szerelemre vágyók rendelkezésére, a probléma csak az, hogy nem mindenki a nagy Ő-t keresi ezeken a platformokon.
Dóber Valéria, kanizsai pszichológus elmondta, hogy csaknem minden páciense ismerkedett már a társkeresők segítségével és ő maga is ajánlani szokta ezt a módszert annak ellenére, hogy számos, nem éppen boldogan végződő történetet hallgatott végig. A szakember úgy véli, hogy a hangsúly azon van, hogy az illető miként használja a társkeresők nyújtotta lehetőségeket. A nők többsége arról panaszkodik, hogy nekik hiába komolyak a szándékaik, ha a férfiak csak alkalmi kalandot keresnek.
- Kellő magabiztossággal, megfelelő, énképpel lenne értelme regisztrálni ezekre az oldalakra, és akkor nem leszünk kiszolgáltatottak. Sajnos elsősorban a harmincas korosztály az, akiknek a tagjai annyira szeretnének megállapodni, hogy olyanba is belemennek, amibe egyáltalán nem kellene. Az ötvenesek még azok, akik nagyon gyakoriak a társkeresőkön. Nekik talán nehezebb, mert sok keserű tapasztalattal lépnek fel ezekre az oldalakra és lehet, hogy ők könnyebben becsaphatók, mert a vágyaikat ültetik bele abba az adott partnerbe és nem szeretnének egyedül maradni – árulta el Dóber Valéria.
Az érzelmi csalódások mellett az sem ritka, ha valakit anyagi kár ér az online ismerkedés során. Többen mutatnak magukról hamis képet, jobb anyagi helyzetet, mint azt bárki gondolná, de egyesek akár másik nemet is hazudnak magukról, mint amelyikbe tartoznak. Tóth László, a Zala Megyei Rendőr-főkapitányság bűnmegelőzési alosztályvezetője megerősítette, hogy elsősorban a harmincas és az ötvenes korosztályba tartozó nők válnak csalás áldozatává. Mint elmondta: időről időre előfordulnak olyan esetek, hogy valaki pénzt kér attól a személytől, akivel ismerkedik. Sajnos sokan hajlandóak pénzt küldeni olyannak, akivel még soha nem találkoztak személyesen annak reményében, hogy komolyabbra fordul a kapcsolat. Ezeknél az ügyeknél szinte lehetetlen elkapni a csalót, mert az álprofil mögül örökké nyoma veszik.
- Ha egy történet túl szép, hogy igaz legyen, akkor az bizony nem igaz és gyanakodni kell. Azért olyan esetekben hitetlenkedni kell, amikor túl nagy a korkülönbség, valakinek túl jó az anyagi helyzete vagy egy meglepően vonzó külsővel rendelkező személy csak online talál magának partnert. Azt tanácsolom, hogy internetes ismerkedésnél mindenki részesítse előnyben a fizetős oldalakat, ugyanis az valamiféle garanciát nyújt arra, hogy az adatait zártan kezelik. Fontos, hogy magunkról csak olyan adatot osszunk meg, amit feltétlen muszáj. Semmi esetre se adjunk meg olyan jellegű személyes adatokat, amelyekkel vissza lehet élni. Fontos, hogy a fényképek, amik felkerülnek ezekre az oldalakra, azok általános képek legyenek, későbbi visszaélésre ne adhassanak okot. Mindig legyünk bizalmatlanok abban az esetben, ha egy online megismert személy tőlünk bármilyen indokkal, bármilyen kis mértékben is, de pénzt kér – hívja fel a figyelmet Tóth László.
A szakértő szerint ezeknek a csalásoknak a lélektana mindig ugyanarra épül: a bűnözők próbálnak minél jobban a másik fél bizalmába férkőzni és így pénzt szerezni. Fontos hangsúlyozni, hogy azokat, akik ártó szándékkal vannak jelen ezeken a felületeken, elsősorban tudatossággal lehet felismerni.
Érdekesség, hogy felmérések alapján azok, akik maguk is őszintén, valós adatokkal használják a társkeresős alkalmazásokat sokkal kevesebb rossz tapasztalattal találkoznak, mint azok az emberek, akik szeretnek egy kicsit előnyösebb paramétereket megadni magukról az adatlapjukon annál, mint ami megegyezik a valósággal.
Körtvélyessy Vivien
(fotó: Horváth Zoltán)
Ennek a cikknek a nyomtatott változata a Kanizsa Újság 2022. március 11-én megjelent számában olvasható.