A vártnál kevesebb vitát hozott a tegnapi közgyűlés
„A Modern Városok Program keretében megvalósuló beruházások tekintetében a korábbi tájékoztatást követően nem történt változás.” Mindössze ebből a mondatból állt a nagyberuházások helyzetéről szóló napirend a csütörtöki közgyűlésen. A soros ülés a megszokottnál rövidebb volt, a vártnál kevesebb vitát hozott, ugyanakkor az átlagosnál jóval többször tértek el az eredeti szemelvényhez kapcsolódó témától a városatyák.
A polgármester és az alpolgármester fizetésemelésének kérdése is több pontnál visszaköszönt a csütörtöki ülésen. Ahogy arról tegnap beszámoltunk: az ÉVE-frakció nem vette napirendre az emelést. A Fidesz-frakció ellenpéldaként felhozta azt a tavalyi döntést, amivel az ÉVE megemelte a cégvezetők fizetését, és háromhavi prémiumot is megítélt. Erdős László önkormányzati képviselő szerint jogilag alátámaszthatatlan, hogy az emelést leveszik a napirendről.
– Nem lehet költségvetési tételekre, a költségvetés nehéz helyzetére hivatkozni, s az is közömbös, hogy esetleg más önkormányzatnál mit szavaztak. A törvényt be kell tartani. Mivel ezt önök levették napirendről, nyilván az lesz a következménye, hogy a kormányhivatal fel fogja hívni az önkormányzatot, hogy ezt a mulasztásos törvénysértést küszöbölje ki. Nem kellene eljutni odáig, hogy a bíróság szégyen szemre tegyen ebben lépést – mondta Erdős László, a Fidesz-KDNP önkormányzati képviselője.
Horváth Jácint szerint nem fér bele a költségvetésbe, és nem is érdemli meg a fizetésemelést Balogh László és Bizzer András. Ráadásul a kormány ezen döntéséhez nem rendelt többletforrást, így ezt az önkormányzatoknak kell kigazdálkodniuk.
– Ez nem aktuális, és nem kell erről ma Nagykanizsa közgyűlésének szavazni. A két vezető tisztségviselő fizetése így is közel 30 millió forint a városnak. S azt gondoljuk, hogy nagyon sok esetben a város érdekei ellen dolgoznak, így az érdeme sincs meg ennek a kormány által megszabott béremelésnek – fogalmazott Horváth Jácint, az ÉVE frakcióvezető-helyettese.
Igencsak szerteágazó vitát hozott a Modern Városok Programról szóló szemelvény. A beszámoló mindössze három mondatból állt, amit nehezményezett az Éljen VárosuNk! Egyesület. A napirendnél előkerült a rámpa-ügy, Cseresnyés Péter munkássága, az 588 milliós lista és a még a kommunista módszerek egymásra aggatása is.
– Önök ragaszkodtak a saját véleményükhöz vagy ahhoz, hogy csak azért is megmondják, mik legyenek azok a fejlesztések. A másik dolog az, ha azt halljuk Fodor Csaba képviselő úrtól, hogy kommunista, akkor azt gondolom, hogy itt a történelmet visszanézve, nem a mi oldalunkon ülnek, s nem a mi oldalunkon vannak a kommunisták – hangsúlyozta Radics Bálint, a Fidesz-KDNP önkormányzati képviselője.
Az előterjesztésnél végül hozott egy határozatot az ÉVE, miszerint a legközelebbi ülésen részt kell vennie a BMSK képviselőjének, hogy beszámoljon az évek óta húzódó projektek jelenlegi helyzetéről.
– Felvetődik a kérdés, hogy azért nincs információ, mert polgármester úréknak sincs vagy azért nincs, mert ők nem akarják, hogy legyen róla információnk, s tudjuk, hogy egyáltalán a kormánynak mi lehet az elképzelése ebben az ügyben. Ezért hoztunk most is egy határozatot, hogy a következő soros közgyűlésre a BMSK illetékesét igenis hívjuk meg, hiszen választ akarunk kapni, hogy mi a helyzet a többi beruházással. Gondolva az uszodára, a ferences kolostorra, s a szállodára – vélekedett Berta Krisztián, az ÉVE önkormányzati képviselője.
Az ügy külön pikantériája, hogy a BMSK képviselője az a Rodekné Hederics Erika, aki korábban a kanizsai Városfejlesztő Kft. ügyvezetője volt, és Horváth Jácint nemrégiben jelentette be, hogy nyomozás indult a regnálása alatt történt pályázatok kapcsán.
M-B.Gy.
(Képek: Kanizsa TV)