A régi hagyományokba nyerhetnek betekintés a Bolyai-iskola diákjai
Népi mintázatú terítőkből, futókból és keszkenőkből nyílt kiállítás a Bolyai-iskola aulájában. A Régen és ma címet viselő galéria Kerekes Endréné népi iparművész, valamint a Gelsei Hímzőkör tagjainak munkáit tartalmazza.
Nagy lelkesedéssel várták a legújabb tárlatot a bolyais diákok. A terítők, futók, keszkenők és falvédők készítése ma már szinte csak az idősebb generációra jellemző. Tulman Géza, az intézmény igazgatója úgy véli, a gyerekek fogékonyak a jóra és a szépre, és mindig nagyon érdeklődőek.
– Külön öröm számunkra, ha a gyermekek és az iskolás gyermekek az alkotóktól kérdeznek. Talán ez a természetes kíváncsiságukat is tükrözi. Természetesen nehezebb megszólítani a fiatalabb korosztályt egy olyan kultúrában, ami nem áll hozzájuk olyan közel, de én azt gondolom, hogy ezeknek az alkotásoknak pont ez a szerepe, hogy ezek milyen gyönyörű alkotások, és hogy mennyi munka van ebben. A szép, a jó azt gondolom mindig egy fontos üzenet a ma gyerekének is – mondta Tulman Géza, a Bolyai-iskola tagintézmény-vezetője.
A Gelsei Hímzőkör 2014 novemberében alakult, munkáikat már több helyen bemutatták a nagyközönségnek. Horváth Dezsőné, a hímzőkör egyik tagja szerint fontos, hogy a fiatalok is nyerjenek egy kis betekintést a régi hagyományokba, hiszen ez minden korosztály számára nagy élményt nyújthat.
– Nincs ennél jobb, mert örömünket leljük benne, szívesen tesszük, telik az időnk, lekötöm magam valamivel, és ugyanakkor, ha nekem örömet okoz és tudok örömet szerezni másoknak, akkor kell ennél szebb? Nem, én azt hiszem – fogalmazott Horváth Dezsőné, a Gelsei Hímzőkör tagja.
A népművészeti galéria február végéig, iskolaidőben, védettségi igazolvánnyal megtekinthető. A következő kiállítás várhatóan a farsangi mulatsághoz kapcsolódik, ehhez a tanulók fogják a képeket készíteni.
H.R.
(Képek: Kanizsa TV)