Ma van vízkereszt - sokan ma bontják le a karácsonyfát
A napkeleti bölcsekre, Jézus megkeresztelkedésére és első csodatételére emlékeznek a keresztények január hatodikán, vízkereszt napján. A katolikus templomokban ilyenkor vizet szentelnek, és ebből a hívek haza is vihetnek. Ehhez kapcsolódik a ház-, vagy lakásszentelés hagyománya. Napjainkban sok család e napon bontja le a karácsonyfát.
Vízkereszt az egyik legősibb keresztény ünnep, 215-ben Alexandriai Szent Kelemen felhívására emlékeztek meg a keresztény gyülekezetek Jézus Krisztus megkeresztelkedéséről – árulta el Marics József egyháztörténész. A 4. századtól kezdve ezzel együtt Jézus első csodájára is visszagondoltak, amikor a kánai menyegzőn bizonyította, hogy képes a vizet borrá változtatni. Száz évvel később pedig már a háromkirályok látogatását is ünnepelték ezen a napon. A házszentelés Marics József szerint, még ma is élő hagyománya vízkeresztnek.
– Azokon a vidékeken, ahol ezt a szokást tartják, akkor a plébános atya ezen a napon kezdi meg a plébánia területén a házszentelést. Vannak olyan részek hazánkban és Európában, ahol a betlehemesek mintájára a háromkirályok is mennek családokat látogatni, és a jókívánságaikat tolmácsolják az ég felé – mesélte Marics József egyháztörténész.
A szokások közül napjainkban a legismertebb, és amit a legtöbben betartanak az az, hogy ma kezdik el leszedni a díszeket a karácsonyfáról. A kidobott tűlevelűek sorsáról Nagykanizsán a Netta-Pannonia Kft. munkatársai gondoskodnak.
– A begyűjtött karácsonyfák egy része komposztálásra kerül, egy részük pedig majd a darálás után, erőművi égetésre – mondta Császár András, a Viridis-Pannonia Nonprofit Kft. logisztikai vezetője.
Vízkeresztkor zárul a karácsonyi ünnepkör és kezdetét veszi a farsangi időszak.
K.V.
(Képek: Kanizsa TV)