Több forrásból értesültek a kanizsaiak az 1956-os eseményekről

facebook megosztás

Nagy számban kezdtek el megjelenni a különböző sajtótermékek az 1956-os forradalom és szabadságharc kirobbanását követően. Czupi Gyula, a Halis István Városi Könyvtár igazgatója ezúttal azokat a hírforrásokat mutatja be, amelyek beszámoltak a lakosságnak az országos és helyi történésekről.

A városi bibliotékában található Nagykanizsa történelmének helyismereti gyűjteménye, valamint a legtöbb olyan dokumentum, ami egy reális képet adhat a helyi ’56-os eseményekről, mutatott rá Czupi Gyula. A könyvtárigazgató elmondta, hogy a napról napra történő országos eseményekről abban az időben a lakosság elsősorban a győri rádióból értesült. A forradalom indulása után egyre több sajtótermék jelent meg, a helyi hírek fő forrása a nemzeti színű keretes Zala újság volt.

– Volt egy másik fajta kis harc is, hiszen megjelentek a plakátok, szórólapok, falragaszok. Meg hát a feliratok a falakon: haza ruszkik, és egyebek. Erről is vannak híradások, hogy folytak ilyen csatározások. Jelent meg hivatalosan például már a forradalom időszakában a plakátokon, amit már ismerünk, és megtekinthető a könyvtárban, amelyik leírja, hogy mikor van a kijárási tilalom, mettől meddig lehet mozogni az utcákon. Volt egy másik nagyon fontos mozzanat is, amikor a Nemzeti Bizottság létrejött, akkor a saját döntését szintén nemzeti színű keretben megjelentette nagy számban és a lakossághoz eljuttatta közvetlenül – mesélte Czupi Gyula, a Halis István Városi Könyvtár igazgatója.

K.R.

(Borítókép: Kanizsa TV)

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.