Döntések és halasztások a tegnapi közgyűlésről
A 2021-es költségvetés módosításáról, a Modern Városok Program beruházásairól, fejlesztési tervekről és az alpolgármester honoráriumáról is szó volt a közgyűlésen. Mint ismert: a pandémia miatti, majd 8 hónapos szünet után tegnap tartottak először ülést a városatyák. Az is eldőlt, hogy nem kell túl sokáig várni a következő tanácskozásra, hiszen július 7-én újabb soros ülést tartanak a képviselők.
Az egyik legnagyobb vitát váltotta ki, a hivatali SZMSZ módosítása. Kiderült: létrejön egy tulajdonosi bizottság, Fodor Csaba vezetésével, amely a polgármester bizonyos lépéseiről három napon belül beszámolót kér. Bizzer András alpolgármester fizetése eddig a polgármesterének a 80 százaléka volt, erre hozott egy módosítást az ÉVE-frakció, hogy legyen 70 százalék. A képviselői munkáért és a bizottságokban végzett feladatokért járó illetmény is megosztotta a képviselőket.
– Amikor önök a mi bizottsági tagságunkért járó tiszteletdíjat, tudomásul vettük. Nem fordultunk a kormányhivatalhoz, nem sírtunk, mi dolgoztunk, tettük tovább a dolgunkat. Szóval nem értem, hogy miért kell felháborodni, hogy a polgármester úr a pandémia idején arra a fizetési szintre csökkentette egységesen a bérezést, amit önök meghatároztak nekünk. Mi akkor is ugyanennyiért dolgoztunk – mondta el Szabó Szilárd, a Fidesz-KDNP frakcióvezetője.
Szabó Szilárd továbbá azt is nehezményezte, hogy a korábbi fideszes városvezetés nem vette vissza a minimumra az ellenzéki tiszteletdíjakat, így az ÉVE ezen húzása szerinte méltatlan volt. Erre reflektálva Gábris Jácint, az Éljen VárosuNk! Egyesület képviselője kiemelte: az ilyen felszólalások is jól mutatják, hogy Szabó Szilárd nem régóta tagja a testületnek.
– Az elmúlt 10 évet, ha Szabó Szilárd megnézi, akkor etikáról nem fog beszélni. Amit velünk itt műveltek ellenzékiként, hogy például olyan bizottságokba raktak minket, amikhez közünk nem volt, ahova viszont kértük magunkat, azt meg sem hallgatták, a többi feladatleosztásról pedig ne is beszéljünk. Az, hogy napirendi pontra nem is vették az előterjesztéseinket, s nem is voltak hajlandók arról tárgyalni, az pedig már kritikán alul volt. Higgye el, ahhoz képest mi itt, olyan korrektek vagyunk, mint a huzat – fogalmazott Gábris Jácint, az ÉVE önkormányzati képviselője.
Az alpolgármester fizetésének csökkentéséről végül nem született döntés, erre a júliusi ülésen térnek vissza a képviselők. Nézőinket, olvasóinkat is meglephette, hogy hosszú évek után szó volt a 19-es udvar, és az oda hat éve bejelentett konferencia-központ sorsáról. Ezzel kapcsolatban a fő vitát az generálta, hogy a BMSK dátumokat nem írt a megvalósításról. Ellenben kérte a közgyűlést, hogy erősítse meg, 2021-ben is hozzájárul a 2015-ben elrendelt fejlesztéshez.
– Ugyanakkor ő, a BMSK, nem mondta meg azt nekünk, hogy mikor tervez bármit is csinálni. Nem mondja meg, hogy egy év múlva, öt év múlva vagy tíz év múlva. Így felelősen ebben döntést nem lehetett hozni, hiszen öt-tíz évig nem tudjuk tárolni ezt a területet a mostani állapotában, hiszen a város egyik szégyenfoltja, egészségre is veszélyes most már. Így szeretnék azt, ha a következő ülésre egy ütemtervet tennének le az asztalra, hogy annak tükrében tudjunk dönteni – említette Horváth Jácint, az ÉVE frakcióvezető-helyettese.
Még a vita során Bizzer András a BMSK-val szembeni késlekedés ellen foglalt állást, hiszen szerinte a területet addig rendezni lehet, csak eladni nem szabad, ennyit pedig megér egy ilyen fontos cél.
– Ez rengeteg pénzbe kerül, nem biztos, hogy BMSK meg tudja mondani, hogy most mennyi forrás lesz, mikor lesz forrás erre. Tehát, hogy egy konkrét ütemtervet, 1-2 héten belül a BMSK produkáljon, én arra nem látok esélyt. Szerintem, ha egy fontos projektről van szó, s azt gondolom, hogy ez Nagykanizsa számára olyan, akkor a területet fenn kellene tartanunk a projekt számára, ettől függetlenül a területet rendezhetjük, csak ezeket az érintett területeket eladni nem kellene – mondta el Bizzer András, a Fidesz-KDNP alpolgármestere.
Végül az a döntés született, hogy július 7-re ütemtervet vár a közgyűlés a BMSK-tól a 19-es udvar kapcsán. Többször elhangzott – mindkét oldal részéről – az együttműködés keresése, és annak hiánya. Berta Krisztián szerint az interpellációk szakaszban több olyan fideszes felvetés is elhangzott, amelyet ő is támogatna. Ilyen volt például a Vár utca fejlesztése és a Mező-gimnázium étkezőjének kialakítása. A megvalósításhoz azonban kormányzati forrás kell, szerinte azonban a térség országgyűlési képviselője nem hajlandó vele tárgyalni ezekről a felvetésekről.
– Szerettem volna én magam, személyesen Cseresnyés Péterrel, államtitkár úrral egyeztetni. Ezekről a problémákról, s az ezekre adható megoldási lehetőségekről. Hiszen mi az állami költségvetésben ezeket a forrásokat megtaláltuk, rendelkezésre állnak, csak mellé kellett volna tenni azt a közbenjárást és lobbierőt, amit annyiszor hangoztatnak. Viszont nem fogadott államtitkár úr, helyette csak a kormánypropagandát hajtotta, s egy sor Jakab Péterezésre futotta – fogalmazott Berta Krisztián, az ÉVE önkormányzati képviselője.
A szintén most hozott új szabály szerint a következő közgyűlés reggel 9 órakor fog kezdődni.
M-B.Gy
(Képek: Kanizsa TV)