Börtön is járhat azért, ha valaki közlekedési táblákat lop

facebook megosztás

Börtön is járhat azért, ha valaki közlekedési táblákat lop. Évente több száz jelzőtábla tűnik el az országos közutak mellől, ezek hiánya viszont akár halálos balesetet is okozhat. A megkérdezett szakemberek szerint Nagykanizsán szerencsére nem jellemző a közlekedési táblák eltulajdonítása.

A jelzések ellopása öt, baleset okozása esetén akár 15 év szabadságvesztéssel is sújtható. Ahogy azt a Magyar Közúttól megtudtuk, többnyire gyűjteménybe vagy - például a sebességkorlátozó táblákat - születésnapi ajándéknak viszik el az emberek.

– Szerencsére az elmúlt években folyamatosan csökkent a lopások száma, mivel már nem alumínium, hanem horganyzott acéllemez vagy rétegelt fatáblákat használunk a korábbi alumíniumlemezes táblák helyett. Az eltulajdonított táblákat természetesen igyekszünk azonnal pótolni és a szükséges feljelentéseket is megtesszük. Akár egy STOP tábla hiánya is nagyon komoly balesetet eredményezhet. A különböző jelzések nem véletlenül vannak kint az utak mentén – nyilatkozta Pécsi Norbert Sándor, a Magyar Közút Nonprofit Zrt. kommunikációs osztályvezetője.

Nagykanizsa városi úthálózata 136 kilométernyi belterületi útszakaszt foglal magába. Nálunk a Via Kanizsa Zrt. útellenőri szolgálata felel azért, hogy az eltűnt táblákat pótolják. Mint azt elmondták: a megrongálódott, elhasználódott jelzéseket pedig körülbelül 10-15 év után szükséges cserélni, ennek a költsége mintegy 5-6 ezer forint darabonként.

– Ha elsőbbségadás kötelező vagy STOP táblát távolítanak el vagy rongálnak meg, akkor ezeknek a pótlásáról nekünk soron kívül intézkednünk kell. Sok esetben az ügyeletesünk, illetve az útellenőr egy mobil táblatalpra, oszlopra helyezi el a megrongált tábla pótlására szolgáló ideiglenes jelzőtáblát – mondta el Szabó István, a Via Kanizsa Zrt. vezérigazgatója.

A megkérdezett autósoktató szerint egy idő után a sofőrök elkezdenek megszokásból vezetni és egyáltalán nem figyelik a táblákat. Ez nagyon veszélyes lehet, ha olyan területre helyeznek ki például egy sebességkorlátozó táblát, ahol korábban nem volt.

Nagykanizsán a Kisfaludy utcából, ha a kórház felé megyünk, akkor ott is van egy 30-as tábla, Kiskanizsán a Vár úton a Princi hídjánál is kihelyezésre került tavaly egy 30-as tábla, amit én személy szerint nagyon jó ötletnek találtam. Egyrészt ott egy nagy kanyar van és több baleset is volt már, másrészt, ha Kiskanizsa felől megyünk a város felé, akkor a kemping útról nagyméretű járművek könnyen ki tudnak kanyarodni ennek a 30-as táblának a segítségével – fogalmazott Furdán János, a Start Autósiskola oktatója.

A közlekedési táblákkal részletesebben a Kanizsa Újság pénteken megjelenő lapszámában foglalkozunk.

K.V.

(Képek: Kanizsa TV)

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.