A Facebook-posztok viharában II.
Az InfoRádió Aréna című műsorában nemrégiben Kövér László a jövő évi választással kapcsolatban kifejtette: piszkosabb és aljasabb lesz, mint valaha volt. A kormánypárti politikus kijelentését mindenképpen igazolja a kanizsai politikai légkört már most körülvevő online háború. Az Országgyűlés elnöke az említett interjúban azt is kijelentette: lehet, hogy keresztények vagyunk, de balekok nem. Bár kétlem, hogy olvassa a Kanizsa Újságot, de nagyon kíváncsi lennék rá, hogy a saját csapatának kanizsai játékát mennyire értékelné keresztényinek…
Az online hadszíntér fő frontvonala a legutóbbi megjelenésünk óta egyértelműen a Kanizsa Rehab likviditási gondjai körül alakult ki. Balogh László, Nagykanizsa polgármestere február 9-én az M9-es körüli vita viszonylagos elülése utáni csendet a Magyar Nemzetben megjelenő: Botrányos nyomásgyakorlás Nagykanizsán című írás megosztásával törte meg. Az írás egyébként a Rehab-ügy mellett a Nagykanizsa Egyesített Bölcsőde intézményvezetőjének, Böröndi Ágnesnek az állítólagos ellehetetlenítését is bemutatja. Megjegyzendő, hogy a cikket Cseresnyés Péter is érdemesnek találta arra, hogy kirakja a hivatalos oldalára.
Balogh László a Facebookon a következőket emelte ki: „Az elmúlt hetek során folyamatos támadás ér szinte minden meghozott döntésemmel és véleményemmel kapcsolatban. Támadások valódi okát keresve több indokot is fel tudok sorakoztatni, azonban az egyik legmérvadóbb a napokban körvonalazódott bennem. Mégpedig, hogy az ellenem intézett támadások politikai haszna és célja valójában az ÉVE-frakció által hozott súlyosan elhibázott döntések következményeiről való figyelemelterelés. Sajnos, a Kanizsa Rehab Nonprofit Kft. vezetője, Szirtes Balázs által tett, nem megfelelően átgondolt üzletpolitikai lépések ugyanis esetlegesen nagyobb létszámú elbocsájtásokat eredményezhetnek az önkormányzati tulajdonú cégnél. Mindezt úgy sikerült elérni, hogy a cég az elmúlt év folyamán jelentős önkormányzati támogatásban részesült! Pedig Szirtes Balázs 35 millió forintos tartalékkal vette át a társaságot az előző, az ÉVE-frakció által méltatlanul elbocsájtott vezetéstől.”
Az ÉVE két posztban reagált, először február 10-én. Az írásban kiemelték: „Ha nem magával lenne állandóan elfoglalva, és ha nem a FIDESZ propaganda osztályát rendezte volna be a városházán a rendkívüli jogrendet kihasználva, akkor nem okokat keresne, hanem megoldásokat adna azokra a problémákra, amikre megválasztása óta folyton nekünk kell felhívni a figyelmét.” Amennyiben kizárólag a Rehabra koncentrálunk, csak egy viszontválasznak felérő részt találhatunk, ez a következő: „a költségvetési rendelet előírásait megszegve egy vállalkozón keresztül rendel szájmaszkokat (több, mint 23,5-szeres áron sikerült nyélbe ütnie 50.000 db egyszerhasználatos szájmaszkot 400 Ft/db áron 20 millió Ft-ért, ebből a 17 Ft/db szájmaszkból most 1.176.470 db-ot lehetne vásárolni, de Önnek az fáj, hogy a város saját cégétől vásárolt többször használatos szájmaszkokat nyomott áron)…” Az írás súlyát azonban mindenképpen növeli, hogy ez az első olyan bejegyzés, amelyben az ötpárti frakció nyíltan leírja: „Mi nem vagyunk kíváncsiak sem az Ön által vezetett kabinet PR tevékenységére, sem pedig a propagandistái által kérdéseinkre adott semmitmondó válaszaira. Ha nem képes összeszedni magát, tegyen a városnak egy hatalmas szívességet, és mondjon le!”
Másnap Böröndi Ágnes helyzetére is kitért az ÉVE. A bejegyzésben a Magyar Nemzetben megjelent állításokat nemes egyszerűséggel „sz.rkavarásnak” minősíti, valamint tételesen felsorolja az intézményvezetői állás körüli változásokat.
Bár az ÉVE nem tartott sajtótájékoztatót, és konkrét bejegyzés sem született a Rehab ügyében, Balogh László polgármester két nappal később újra előtérbe helyezte a témát: ezúttal a zaol.hu írt az ügyről. A cikk szerint a városvezető Szabó Szilárddal, a helyi Fidesz-frakció vezetőjével tartott közös sajtótájékoztatót. Olvasóinknak ez már aligha lesz meglepetés: a Kanizsa Médiaházat Kanizsa polgármestere erre az eseményre nem hívta meg. A közösségi oldalon a következő kijelentéseket emelte ki Balogh László: „Szirtes Balázs vélhetően elhibázott és nem kellően átgondolt üzletpolitikai lépései sajnálatos módon most nagyobb létszámleépítést eredményezhetnek. Ügyvezető úr úgy vett fel hozzávetőlegesen 60 megváltozott munkaképességű embert, hogy nem tudta előre biztosan, miként fogja kigazdálkodni a bérüket, tulajdonképpen kockáztatta a sorsukat, és valamilyen szinten veszélybe sodorta azokét is, akik már régebb óta a cégnél dolgoztak.”
Talán a három a magyar igazság szólás alapján – s ki tudja, lehet, jön még a ráadás – február 22-én a városvezető újra elővette a Rehab helyzetét, ismét egy zaol.hu-s cikket megosztva, a következőket hozzátéve: „Az ÉVE-frakció által odahelyezett Szirtes Balázs ügyvezetőnek a kinevezése óta mintegy 115 millió forintnyi segítséget, illetve pénzügyi keret felhasználását tette lehetővé az önkormányzat azért, hogy a társaság működőképes legyen. Most pedig azzal kell szembesülnünk, hogy további 20 millió forintot kér az ügyvezető, azzal fenyegetőzve, ha nem kapja meg, létszámleépítést helyez kilátásba. Ezek után azonban továbbra is kérdés marad, hogy mi a garancia arra, hogyha megkapja a 20 millió forint támogatást, akkor a cég működőképes marad?”
Akár vihar előtti csend is lehet az ÉVE azon álláspontja, hogy nem reagálnak ebben az ügyben az őket ért vádakra. A hallgatás egy másik ügyben is igencsak beszédes. Az Egerszeg-kártya az elmúlt időszakban már az M9-es kapcsán is előtérbe került a kanizsai politikában, erre azonban még egy jó nagy lapáttal rátett a február 19-ei hír, miszerint a Metrans 15,7 milliárd forintból létesít új vasúti-közúti logisztikai konténerterminált a zalai megyeszékhelyen, a beruházást a magyar kormány 3,9 milliárd forinttal támogatja. A bejelentés kapcsán az ÉVE a közösségi oldalán a „Megy a gőzös Egerszegre” című kép mellett a következő kérdést tette fel: „Kíváncsian várjuk Cseresnyés Péter válaszát arra, hogy ő és munkatársai közbenjártak-e a kormánynál, hogy a vasúti szempontból is kiváló, Zalaegerszegnél mindenképpen jobb adottságokkal rendelkező Kanizsára csábítsák ezt a logisztikai konténerterminált?” Azóta sem tudunk róla, hogy bármilyen platformon érkezett volna válasz az államtitkártól vagy éppen Nagykanizsa polgármesterétől.
Az ötpárti frakció tagjai a Facebookon többször visszatértek a témára a napokban. Megosztották például Berta Krisztián bejegyzését. Ebben az önkormányzati képviselő Balaicz Zoltánnak, Zalaegerszeg polgármesterének arra a kérdésre adott válaszát idézte, hogy miért Zalaegerszeget választotta a Metrans, s Berta arra a megállapításra jutott a posztban, hogy mind a négy indok Nagykanizsa esetében is helytálló.
Zárásként a következő olvasható: „Felfoghatatlan, hogy az állítólag hatalmas lobbierővel rendelkező parlamenti képviselőnk miért nem tett semmit azért, hogy legyen esélye Kanizsának erre a beruházásra...” Az ügy egyébként a kanizsaujsag.hu közösségi oldalán tovább gyűrűzött, hiszen Demes-Bodó Attila, Cseresnyés Péter kampánymenedzsere(?) provokációnak tartotta, hogy beszámolunk a zalaegerszegi fejlesztésről. Egyebek mellett ezt írta: „Akkor tisztázzunk egy dolgot, mert látom az 50 éves kommunista agymosás, az nagy hatással van a híres Kanizsán született kommentelőkre. Egy Kanizsa Újságban megjelenő Zalaegerszeget fényező cikk igenis a kanizsaiak hergelése. Hiszen már a címe is totálisan kimeríti a hangulatkeltést! Kicsit nézzünk már a dolgok mögé. Hát tudják, hogy ki irányítja ezt az újságot…” Véleménye több olvasónkból is heves reakciót váltott ki, az ÉVE pedig élesen kritizálta a bejegyzést a közösségi oldalán, méltatlannak és minősíthetetlennek nevezve azt.
Mikó-Baráth György
Borítókép: ÉVE Facebook
Fotó: Horváth Zoltán
Ennek a cikknek a nyomtatott változata a Kanizsa Újság 2021. február 26-án megjelent számában olvasható.