Nagyvárosból vidékre
Liszói fürjtojás is elérhető már a kereskedelemben. A Kanizsához közeli kisgazdaság egy fiatal pár ötletének és letelepedésének eredménye. Szerencse Szilvia és Molnár Miklós a főváros zaja helyett a vidéket és a gazdálkodást választotta.
A Liszóban nemrégiben letelepedett pár tudatosan választotta ezt a települést, a falun belüli helyszín viszont már a véletlennek köszönhető. Molnár Miklós a történetet felelevenítve úgy fogalmazott: egy vendégséggel kezdődött, egy nyári betonozással folytatódott, aztán elindultunk és elkezdtünk házat keresni a környéken.
– Nekem egészségügyi végzettségem van. ezen belül elég sok mindennel sikerült foglalkoznom. És én azt találtam, hogy a legeslegőszintébb formájában és legegyszerűbb módján úgy tudom ezt a leghitelesebben csinálni, ha a földnél indulok. És alkalmazom mindazt a tudást, amit előttem már alkalmaztak az ősök, azok, akik ezt nálam jobban tudják – mondta Molnár Miklós.
A fürjes létrehozása volt a család fő célja, a többi haszonállat pedig sorsszerűen érkezett a gazdaságba. Ma már tyúkok és bárányok is élnek a pár portáján, ahol nem csupán a házőrzőknek van neve, szeretettel nevelik az állatokat, a munkát pedig nem egy esetben segítik a nagyszülőktől örökölt emlékek is.
– Azt gondoltam, erre már nem emlékszem. Aztán rájöttem, talán mégis… Amikor ideértünk, elkezdtek visszajönni az emlékek. Nem csak az állatokkal kapcsolatban, a növényekkel, a veteményessel. elkezdtem felismerni, mi jött ki a földből, hogy hú… honnan emlékszem én erre? Valószínűleg onnan – mesélte Szerencse Szilvia.
A Liszói Fürjest létrehozó pár azt vallja, ugyan sokkal több a munka itt vidéken, de a stresszmentes élet mindennél többet ér. Távolabbi célkitűzésük az, hogy olyan gazdaságot hozzanak létre, ami a megélhetésüket is biztosítja.
V.A.
(Borítókép és fotók: Horváth Zoltán)