Ha rókát látunk, ne közelítsünk felé
A rókák észlelése a városban - akár a belvárosban - már szinte általános jelenség a szakértők szerint. A jelenlegi járványügyi helyzet és a kijárási tilalom miatt viszont többen tartanak attól, hogy a nagyvad is zavartalanul megjelenhet belterületen.
– A rókák, kistestű ragadozók eddig is jelen voltak a lakott területeken, a járványügyi korlátozások miatt az észlelésük szaporodhat meg ebben az időszakban. Ez pedig nem azt jelenti, hogy megnőtt volna az egyedszámuk – mondta el Góber Zoltán, az Erdészeti Dolgozók Vadásztársaságának elnöke.
– A vadon élő állat azért jobban tart az embertől, mint ahogy tart az ember tőle. A normális viselkedés és reakció az, hogy megpróbálja kerülni az ember környezetét, az emberi jelenlétet – mondta Góber Zoltán.
Ez a felvétel egy késői órán készült a mozikertben, látni rajta, ahogy a róka szinte „settenkedve” közlekedik. Góber Zoltán szerint alapvetően nem kell tartani a ragadozótól, bajt az jelenthet, ha az állat támadólag lép fel, vagy a viselkedése zavaros.
– Ebben az esetben felmerülhet a kérdés, hogy az állat esetleg beteg, valamilyen betegséget hordoz, vagy éppen sérült. Mindenképp javasolt, hogy ne fogjuk meg ezeket az állatokat, ne közelítsünk hozzájuk, a betegség és a fertőzés elkerülése végett. A városokban erre van a gyepmesteri szolgálat, ha beteg állatot, vagy döglött állatot találunk, ott bejelentsük – tette hozzá Góber Zoltán, az Erdészeti Dolgozók Vadásztársaságának elnöke.
A nagyvad - az őz, a szarvas - nem fog megjelenni a belvárosban, de az biztos, hogy a kevés zavarás miatt a mozgásuk nyugodtabb, korábban észlelni a jelenlétüket. A vadásztársaság elnöke szerint abban az esetben jelennek meg lakott területen, közutakon, ha zavarják, hajtják őket, valami elől menekülnek.
V.A.
(Képek: internet)